The dual mediating role of psychological capital in the relationship between psychological contract violation, supervisor incivility and employee performance
Psikolojik sözleşme ihlali, amir kabalığı ve çalışan performansı arasındaki ilişkide psikolojik sermayenin ikili arabuluculuk rolü
  1. Tez No: 814962
  2. Yazar: SAAD BIN MASOOD
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. AHMET BEŞKESE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Denetçi kabalığı ile çalışan performansı arasındaki ilişki üzerine, düzenleyici ve aracı mekanizmalarıyla birlikte artan araştırma külliyatı, akademisyenlerin dikkatini çekmiştir. Araştırmacı, değişkenler arasındaki ilişkileri anlamaya yardımcı olan tüm olguyu tamamlamak için teorik bir mercek olarak Muhafazakar Kaynak Teorisini kullanır. Önerilen arabuluculuk modeli, Hizmet sektörü çalışanlarından ve Amirlerinden toplanan verileri test etmiştir. Bu çalışma, araştırma hedeflerini gerçekleştirmek için kesitsel bir araştırma tasarımı kullanır ve katılımcılardan veri toplamak için kolayda örnekleme yöntemini kullanır. Öyleyse,Hizmet sektöründe işlenen Denetçi nezaketsizliğinin çalışan performansı üzerinde olumlu bir etki uyguladığını gösteren bir arabuluculuk analizi yaptım, ancak arabuluculuk eklendikten sonra, bu etki diğer olası faktörler için önemsiz hale geldi. Arabuluculuk, süpervizör kabalığı ile psikolojik sermaye arasında olumsuz bir rol oynar. Ayrıca, amir nezaketsizliğinin çalışan performansını nasıl etkilediğine dair Anlamayı artırmak, teorik bilgiyi ilerletmek ve bu ilişkiyi tamponlayan yeni müdahaleler tasarlamak için gereklidir. Bu araştırma, bu araştırma hattını devam ettiren ve teoride olduğu kadar pratikte de veri ekleyen yeni bakış açılarından birine sahiptir.
Özet (Çeviri)
The increasing corpus of research on the relationship between supervisor incivility and employee performance, along with its moderating and mediating mechanisms, has caught the attention of scholars. The researcher uses Conservative Resource Theory as a theoretical lens to complete the whole phenomenon that is helping to understand the relationships among variables. The proposed mediation model tested the data that was collected from Service sector employees and Supervisors. The present study employs a cross-sectional research design to fulfill its research objectives, employing the convenience sampling method to gather data from participants. Therefore, I conducted a mediation analysis that shows Supervisor incivility perpetrated in service sector exercises a positive effect on employee performance, but after added mediation, that effect changed into insignificant for other contingent factors. Mediation has a negative role-play between supervisor incivility and psychological capital. Furthermore, increasing the Understanding of how supervisor incivility affects the task of employee performance is essential to advancing theoretical knowledge as well as for pushing to design new interventions that buffer this relationship. This research has one of the new perspectives that continue this line of research and add data in theory as well as practice.