Psychological factors predicting weight cycling among Turkish adult women
Türk kadınları arasında kilo döngüsünü yordayan psikolojik faktörler
- Tez No: 814964
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜDAYAR CIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde obezite ile mücadelede kilo döngüsü önemli bir engeldir, çünkü insanların çoğu kısa vadede kilo vermeyi başarsa da uzun vadede tekrar kilo alma eğilimindedir. Bu tezin iki amacı bulunmaktadır: temel amaç, bir grup psikolojik faktör (dürtüsellik, duygu düzenleme güçlüğü, algılanan sosyal destek, kadın cinsiyet rolü stresi ve benlik saygısı) ile yaşam boyu kilo döngüsü sayısı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır; ikinci amaç ise, psikolojik faktörlerin demografik değişkenlere (yaş, medeni durum, çalışma durumu, eğitim düzeyi, hanehalkı geliri ve beden kitle endeksi (BKE)) bağlı olarak farklılaşmasının araştırılmasıdır. Buna göre, 19-63 yaş arası toplam 311 yetişkin Türk kadın, Besin Gücü Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlükleri Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Kadınlara Yönelik Psikolojik Kötü Muamele Envanteri ve Benlik Saygısı Derecelendirme Ölçeği'ni doldurmuştur. İstatistiksel varsayımlar sağlandıktan sonra, yaş ve BKİ'yi kontrol değişkenleri olarak içeren hiyerarşik bir regresyon analizi yürütülmüştür. Analizde, yaş, BKİ, dürtüsellik ve öz-değer, yaşam boyu kilo döngüsü sayısını anlamlı şekilde yordarken, duygu düzenleme güçlüğü, algılanan sosyal destek ve kadın cinsiyet rolü stresi anlamlı bir yordama değerine sahip değildir. r. Bulgular, obezitenin gelişimi ve sürdürülmesi ile başa çıkmak için daha iyi ve daha kapsamlı stratejiler oluşturmak amacıyla mevcut literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, in the struggle towards obesity, weight cycling is a significant obstacle since most people tend to experience weight regain in the long term even though they accomplish weight loss in a short-term. This thesis has two objectives: the main objective is to investigate the relationship between a group of psychological factors (food-related impulsivity, emotion regulation difficulty, perceived social support, female gender-role stress, and self-worth) and the number of lifetime weight cycles (WC); and the second objective is to investigate the differentiation of psychological factors depending on demographic variables (age, marital status, working status, education level, household income, and body mass index (BMI)). Accordingly, a total of 311 Turkish adult women between the ages of 19 to 63 completed the Power of Food Scale, Difficulties in Emotion Regulation Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, Psychological Maltreatment of Women Inventory, and Self-Esteem Rating Scale. After checking for the statistical assumptions, a hierarchical regression analysis, including age and BMI as control variables, was performed. In the analysis, age, BMI, food-related impulsivity, and self-worth significantly predicted the number of lifetime weight cycles, while emotion regulation difficulty, perceived social support, and female gender role stress did not have a significant prediction value. Findings were discussed in light of existing literature with the aim of providing better and more comprehensive building of strategies for coping with the development and maintenance of obesity.