Web 2.0 destekli çevrim içi fen öğretimi
Web 2.0 supported online science teaching
- Tez No: 814991
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI GÖRGÜLÜ ARI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, uzaktan eğitim sürecinde Web 2.0 araçları ile çevrim içi gerçekleştirilen Fen Bilimleri derslerinin öğrencilerin akademik başarılarına, Fen Bilimleri dersine yönelik motivasyonlarına ve Web 2.0 araçlarına yönelik farkındalıklarına etkisi incelenmiştir. Araştırmada yarı deneysel araştırma modellerinden ön test-son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul'un Arnavutköy ilçesinde bir ortaokulda öğrenim görmekte olan 40'ı kontrol grubu ve 40'ı deney grubu olmak üzere 80 öğrenci oluşturmaktadır. Kontrol grubunda mevcut öğretim programına göre çevrim içi fen öğretimi yapılırken deney grubunda Web 2.0 araçları kullanılarak yine çevrim içi fen öğretimi yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Denetleyici ve Düzenleyici Sistemler-Duyu Organları Başarı Testi”,“Fen Eğitiminde Motivasyon Ölçeği”ve“Web 2.0 Araçlarına Yönelik Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Test ve ölçeklerden elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda Web 2.0 araçları ile çevrim içi fen öğretimi yapılan deney grubu öğrencilerinin akademik başarıları ile mevcut öğretim programına göre yine çevrim içi fen öğretimi yürütülen kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarıları puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık bulunmaktadır. Fen eğitiminde motivasyon düzeylerine bakıldığında deney grubunun ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark oluşurken kontrol grubunda bir fark oluşmamıştır. Web 2.0 araçlarına yönelik farkındalık düzeylerine bakıldığında deney grubu öğrencilerinin ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark bulunmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen deneyim ve bulgulardan yola çıkılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of online science courses with Web 2.0 tools in the distance education process on students' academic achievement, motivation towards science course and awareness of Web 2.0 tools were examined. In the research, the pretest-posttest control group design, which is one of the quasi-experimental research models, was used. The study group of the research consists of 80 students, 40 in the control group and 40 in the experimental group, studying at a secondary school in Arnavutköy, Istanbul. While online science teaching was carried out according to the current curriculum in the control group, online science teaching was carried out using Web 2.0 tools in the experimental group.“Controller and Regulatory Systems-Sense Organs Achievement Test”,“Motivation Scale in Science Education”and“Awareness Scale for Web 2.0 Tools”were used as data collection tools in the research. The data obtained from the tests and scales were analyzed with the SPSS 26.0 package program. As a result of the analyzes made, there is a significant difference in favor of the experimental group between the academic achievements of the experimental group students who were taught science online with Web 2.0 tools and the academic achievements of the control group students who were taught online science according to the current curriculum. Considering the motivation levels in science education, there was a significant difference between the pre-test and post-test scores of the experimental group, while there was no difference in the control group. Considering the level of awareness towards Web 2.0 tools, there is a significant difference between the pre-test and post-test scores of the experimental group students. Suggestions were made based on the experience and findings obtained as a result of the research.