Fire statistics in comparison within İstanbul (Turkey), London (England) and New York City (United States of America) context
Yangın istatistiklerinin İstanbul (Türkiye), Londra (İngiltere) ve New York City (Amerika) kapsamında karşılaştırmalı olarak incelemesi
  1. Tez No: 814993
  2. Yazar: CEMRE BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yüzyıllar boyunca şehirler, ülkelerin ekonomik, bilimsel, kültürel ve idari merkezleri olarak gelişmiştir. Ancak gelişmiş kentler her zaman sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Büyük şehirlerin en önemli sorunlarından biri can ve mal güvenliğidir. Belediyelerin polis, itfaiye ve acil durum hizmetleri gibi bu tür olaylarla ilgilenen özel hizmetleri bulunmaktadır. Fakat, istatistiksel verileri kullanarak çözüm aramak amacıyla olayların verilerini kaydedecek yeterli sayıda bölüm de olmalıdır. İstatistik bölümü, olayların nedenlerini ortaya çıkararak çözüm arayışını kolaylaştırmalıdır. Bu bağlamda, bu tezin amacı yangın istatistikleri konusuna dikkat çekmektir. Yangın önlemleri konusunda ilerleme kaydedilmiş olmasına rağmen yangınlar nedeniyle can ve mal kaybı tehlikesi devam etmektedir. Bu nedenle İstanbul'un (Türkiye) yangın istatistikleri incelenmiş, Londra (İngiltere) ile New York (Amerika Birleşik Devletleri) yangın istatistikleri ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma, 2016 yılından 2020 yılına kadar olan 5 yıllık dönemi kapsamaktadır. İstatistiksel analizler yangın sorununu detaylı bir şekilde ele alarak binalara odaklanmıştır. Vurgulanan konular arasında yangın sorununun önemi, yangınların nedenleri ve nerede meydana geldikleri yer almaktadır. Bu çalışma ile İstanbul'da yangınların ve yangınlar nedeniyle meydana gelen yaralanmaların arttığı ortaya konulmuştur. New York City ve Londra'da ise yangın sayılarında azalma görülmektedir. Yangınlar, New York City ve İstanbul'da daha çok yapılı çevrede, Londra'da ise açık alanlarda meydana gelmiştir. İstanbul'da daha fazla sayıda bina yangını konut olmayan binalarda ve Londra'da konut binalarında meydana gelmiştir. Türkiye'deki en kapsamlı yangın istatistikleri İstanbul İtfaiyesi tarafından tutuluyor olmasına rağmen, Londra ile karşılaştırıldığında istatistiklerin detaylı şekilde tutulmasına ve yayınlanmasına ilişkin gelişim gösterilmesi gerekliliği görülmüştür. Geliştirilebilir ve yangın olaylarına ilişkin çeşitli bilgileri içeren ulusal bir veri havuzunun oluşturulması, istatistiksel çalışmaların yapılmasını ve yangın güvenliği önlemlerinin artırılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Over the centuries, cities evolved as economic, scientific, cultural, and administrative centers of the countries. However, evolved cities have always confronted some problems. One of the most important problems of large cities is the safety of life and property. The municipalities have special services that deal with such incidents such as police, fire departments, emergency services, etc. However, there should be an adequate number of departments that will record the data of incidents for the purpose of searching for solutions by using statistics. The department of statistics should facilitate the search for solutions by revealing the causes of the incidents. In this context, the aim of this thesis is to take attention to the subject of fire statistics. Many advances in fire prevention have been made, however, the danger of loss of life and property from fires continues. For this reason, the statistics of fires in Istanbul (Turkey) were examined and compared with the fire statistics of other cities such as London (England) and New York City (United States of America). The comparison covers the 5-year period from 2016 to 2020. Statistical analyses addressed detailly the fire problem and focused on buildings. Emphasized topics include the importance of the fire problem, the causes of fires, and where they occur. With this study, it was revealed that the fires and injuries that occurred due to fires increased in Istanbul. However, in New York City and London, there is a decrease in fires. Fires occurred mostly in the built environment in New York City and Istanbul, and open areas of London. The greater number of building fires in Istanbul occurred in the non-residential built environment, and in residential buildings of London. Even though the most comprehensive fire statistics in Turkey were accomplished by the Istanbul Fire Department, it was observed that there was a need for development in the collection of data regarding detailing and publication of statistics when compared to London. Developing a national data pool that can be improved and contains various information about fire incidents will provide statistical studies to be accomplished and fire safety precautions to be increased.