Doğa – mekan ilişkisini konut mimarisi üzerinden biyofilik olarak okumak
Understanding the nature – space relationship as biophilic through housing architecture
- Tez No: 815021
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZEN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Doğa, tasarımcılar için hem uyum içinde birlikte yaşadığı hem de tasarımlarında yol gösterici bir veri olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmada doğa ile ilişkili tasarım yöntemlerinden birisi olan biyofilik tasarım ele alınmıştır.“Biyofili”kavramı, doğa ile uyum ve doğanın yol göstericiliği aracılığı ile bütünleşmeyi kendine ilke olarak benimsemiştir. Literatürde biyofilik yaklaşım insanlığın doğadaki yeri ve doğal çevrenin toplumdaki yeri hakkında incelemeler yapan yaklaşım olarak adlandırılmıştır. Bu çalışma kapsamında da biyofilik yaklaşımın mimari tasarım sürecinde bir tasarım kriteri olarak nasıl ele alındığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun için insan- doğa ilişkisini içeren konut ve çevresi, biyofilik kriterler öncülüğünde incelenmiştir. İnceleme için yurt içi ve yurt dışından toplam on iki adet konut örneği seçilmiş ve literatürdeki biyofilik tasarım kriterleri doğrultusunda hazırlanan bir analiz tablosu ile irdelenmiştir. Güneş ışığı, doğal havalandırma, suya erişim olanağı, hava koşulları gibi birçok kriterin biyofilik açıdan tasarımcılara yol gösterici olduğu belirlenmiştir. Biyofilik kriterler yurt dışındaki örneklerde bir tasarım ögesi olarak ele alınırken; yurt içindeki örneklerde sınırlı kaldığı ve çoğunlukla bir söylem/satış stratejisi olarak kullanıldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Nature emerges as a guiding data for designers, both living together in harmony and their designs. In this study, biophilic design, which is one of the design methods related to nature, is discussed. The concept of 'biophilia' has adopted as a principle the integration with nature and integration through nature's guidance. In the literature, the biophilic approach is named as the approach that examines the place of humanity in nature and the place of the natural environment in society. Within the scope of this study, it is aimed to examine how the biophilic approach is considered a design criterion in the architectural design process. For this purpose, the house and its environment, which includes the human-nature relationship, were examined under the leadership of biophilic criteria. A total of twelve domestic and foreign house samples were selected for the analysis and analyzed with an analysis table prepared in line with the biophilic design criteria in the literature. It has been determined that many criteria such as sunlight, natural ventilation, access to water, and weather conditions are guiding the designers in terms of biophilic design. While biophilic criteria are considered as a design element in examples abroad, it can be said that it is limited in somehow for domestic examples and it is mostly used as a discourse/sales strategy.