Basketbolcularda ısınma periyodunda uygulanan farklı pape protokollerinin performansa etkisi
The effect of different pape protocols in the WARM-up period of basketball players on performance
- Tez No: 815030
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ BAYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı, PAPE (post activation performance enhancement) protokolü olarak dirence karşı uygulanan back squat egzersizinin sporcuların atletik performansları üzerine akut etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmaya farklı spor kulüplerinde U16 kategorisinde basketbol oynayan 60 sporcu katılmıştır (yaş: 15,38±,715 yıl; boy: 1,77±,06 cm; kilo: 68±12 kg; BKİ: 21,71±3,11). Sporcuların dikey sıçrama ve çeviklik performansları protokol öncesinde öntest olarak ölçüldükten sonra PAPE protokolü olarak sporcuların bir maksimal tekrarlarının (1RM) %85'i ile 1 set x 4 tekrar back squat egzersizi olarak uygulanmıştır. Ardından 4., 8. ve 12. dakikalarda tekrar dikey sıçrama ve çeviklik testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this run is the result of the acute effects of back squat exercise applied against resistance as a PAPE (post activation performance enhancement) protocol on the athletic performance of athletes. 60 athletes playing basketball in the U16 category in different sports clubs participated in the study (age: 15.38±,715 years; height: 1.77±.06 cm; weight: 68±12 kg; BMI: 21.71±3.11). Vertical jump and agility performances of the athletes were measured at the pre-test, 4th, 8th and 12th minutes, and PAPE was applied as 1 set x 4 repetitions with 85% of one maximal repetition (1RM) of athletes.