Genç Basketbolcularda farklı ısınma protokollerinin bazı performans parametrelerine etkisi
The effects of dıfferent warm-up protokols on some performance parameters ın young basketball players
- Tez No: 857487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN DİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, günümüzde bir antrenman yöntemi olarak da kullanılan bütünleştirilmiş nöromüskuler ısınma (BNA) protokollerinden Harmoknee, PEP (Sakatlık Önleme ve Performans Artımı Programı (Prevent Injury and Enhance Performance Program)) ve Dinamik Isınma protokolü arasındaki farklılıkların çeviklik, 10 m sprint ve dikey sıçrama üzerindeki akut etkisini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Araştırma planı olarak bu araştırmada, 1. gün, antropometrik ölçümler (boy uzunluğu, vücut ağırlığı) tespit edilecek 1.Grup PEP, 2. Grup Dinamik Isınma 3. Grup Harmoknee Testi yapılacak, 3. Gün 1.Grup Dinamik Isınma, 2. Grup Harmoknee 3. Grup PEP Testi uygulanacaktır. 5. Gün 1.Grup Harmoknee, 2. Grup PEP 3. Grup Dinamik Isınma Testi uygulanacaktır. Her ısınma ardından gruplara dikey sıçrama, illinois çeviklik testi ve 10 m sprint uygulaması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes between Harmoknee, PEP (Prevent Injury and Enhance Performance Program) and Dynamic Warming protocol, which are integrated neuromuscular warm-up (BNA) protocols, which are also used as a training method today, were investigated for agility, 10 m sprint and normal basic training. circumventing acute protections on duty. As a research plan, in this study, on the 1st day, anthropometric measurements (height, body weight) will be determined, 1st Group PEP, 2nd Group Dynamic Warming, 3rd Group Harmoknee Test, 3rd Day 1st Group Dynamic Warming, 2nd Group Harmoknee 3rd Group PEP Test will be applied. Day 5 1. Group Harmoknee, 2. Group PEP 3. Group Dynamic Warming Test will be applied. After each warm-up, vertical jump, illinois agility test and 10 m sprint will be applied to the groups.