Basketbolcularda kronotip ile dikey sıçrama, çeviklik ve sürat motor beceriler arasındaki ilişki
Relationship between chronotype and vertical jump, agility and speed motor skills in basketball players
  1. Tez No: 851784
  2. Yazar: AHMET ÖMER YERSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR TATLIBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, 18 yaş grubu basketbolcularda kronotip ile dikey sıçrama, çeviklik ve sürat motor becerilerinin arasındaki ilişkilerin araştırılmasıdır. Araştırmaya Türkiye Basketbol Federasyonu İzmir Altyapı U18 Ligi'nde mücadele eden 46 erkek basketbolcu (yaş: 18±0,00 yıl; boy uzunluğu: 180,57±7,12 cm; vücut ağırlığı: 74,27±9,64 kg; VKİ: 22,81 ±2,96 kg/m²) katıldı. Araştırma ölçümleri basketbolcuların rastgele seçilmesi ve her biri yirmi üçer kişilik iki grup oluşturularak gerçekleştirilmiştir. Birinci grubun ölçümleri sabah saat 08.00'da, ikinci grubun ölçümleri ise akşam saat 18.00'da yapıldı. Kırk sekiz saat sonra yeterli dinlenmenin gerçekleşmesinin ardından aynı uygulama ikinci gruba sabah, birinci gruba akşam aynı saatlerde uygulandı ve veri toplama işlemi tamamlandı. Araştırmanın ölçümlerini, fiziksel ölçümler [vücut ağırlığı, boy uzunluğu, vücut kütle indeksi (VKİ)] ve motor testler (dikey sıçrama testi, 30 metre koşu testi ve çeviklik testi) oluşturmaktadır. Ayrıca basketbolcuların kronotiplerini belirlemek amacıyla katılımcılara Sabahçıl ve Akşamcıl tipleri belirleyen anket formu (MEQ: Morningness-Eveningness Questionnaire) doldurtuldu. Fiziksel ölçümler her iki grup için sabah motor testlerden önce yapıldı. Sonrasında yapılandırılmış ısınma protokolü katılımcılara uygulatılarak motor testler gerçekleştirildi. Katılımcıların MEQ sonuçlarına göre sabahçıl (n=3), akşamcıl (n=6) ve ara tip (n=37) olmak üzere üç tip gruptan oluştukları belirlendi. Bu doğrultuda üç kronotip belirlenen basketbolcuların sabah ve akşam ölçülen motor testlerinde, ara tipte bulunan basketbolcuların akşam ölçülen Pro-Çeviklik testi sonucu, sabahçıl tip ve akşamcıl tip basketbolculara göre anlamlı olarak yüksek bulundu (Z=7,90; p=0,02). Ayrıca ara tipte bulunan basketbolcuların akşam ölçülen dikey sıçrama testi sonucu sabah yapılan dikey sıçrama testi sonuçlarına göre anlamlı olarak yüksekti (Z=-3,10; p=0,00). Araştırmamızın sonucunda ara tipte bulunan basketbolcuların dışında sabahçıl ve akşamcıl tipte bulunan basketbolcuların sabah ve akşam yapılan motor testlerinde anlamlı bir ilişki bulunmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationships between chronotype and vertical jump, agility, and speed motor skills in basketball players aged 18. A total of 46 male basketball players (age: 18±0.00 years; height: 180.57±7.12 cm; body weight: 74.27±9.64 kg; BMI: 22.81±2.96 kg/m²) participating in the Turkey Basketball Federation Izmir Youth U18 League were included in the study. The research measurements were conducted by randomly selecting basketball players, forming two groups of twenty-three individuals each. The measurements of the first group were conducted at 08:00 in the morning, while the measurements of the second group were conducted at 18:00 in the evening. After a 48-hour period allowing for sufficient rest, the same protocol was applied to the second group in the morning and the first group in the evening in the same hours, and the data collection process was completed. The measurements of the study included physical measurements [(body weight, height, body mass index (BMI)] and motor tests (vertical jump test, 30-meter sprint test, and agility test). Additionally, to determine the chronotypes of the basketball players, participants were required to fill out a questionnaire form (MEQ: Morningness-Eveningness Questionnaire) identifying Morning and Evening type. Physical measurements for both groups were taken before the morning motor tests. Subsequently, a structured warm-up protocol was applied to the participants, followed by the execution of motor tests. According to the MEQ results of the participants, they were categorized as Morning type (n=3), Evening type (n=6), and Neither type (n=37). In this context, in the motor tests of the basketball players identified with the three chronotypes measured in the morning and evening, the results of the Pro-Agility test in the neither type players were significantly higher compared to Morning and Evening type players (Z=7.90; p=0.02). Additionally, the vertical jump test results of neither type players measured in the evening were significantly higher compared to the vertical jump test results conducted in the morning (Z=-3,10; p=0,00). As a result of our research, no significant relationship was found in the morning and evening motor tests among basketball players identified as morning and evening type, except for those classified as neither type.