Elit basketbolcularda farklı oyun formlarında anlık iş yükü ve yorgunluk takibi
Workload and fatigue monitoring for elite basketball players in different game forms
- Tez No: 818152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYFİ SAVAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMER ALVURDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma ile elit basketbolcularda farklı oyun formlarında iş yükü ve yorgunluk takibini yapmak amaçlanmaktadır. Çalışmamıza yaşları 19,30±2,163 (yıl) olan 10 sporcu katılmıştır. Sporculara farklı günlerde aynı ısınma protokolü ile 3x3 yarı saha, 5x5 yarı saha, 4x4 tam saha ve 5x5 tam saha dar alan oyunları 10 dakikalık periyot süresince oynatılmıştır. Sporculardan oynanan oyun sırasında iç yük; objektif olarak Oyuncu Yükü, Maksimum Kalp Atım Hızı, Ortalama Kalp Atım Hızı, Maksimal Sürat, Maksimal Hızlanma ve Maksimal yavaşlama ve sübjektif olarak da Antrenmanda Algılanan Zorluk Derecesi (aAZD), dış yük; kat edilen toplam mesafe verileri alınmıştır. Ayrıca nöromusküler yorgunluğun tespiti amacıyla dikey sıçrama testleri ısınmadan sonra ve her dar alan oyunu uygulamasından sonra alınmıştır. Veriler SPSS 22.0 (IBM) paket programı yardımıyla incelenmiştir. Verilerin analizinde tek yönlü varyans, bağımsız örneklem T testi ve korelasyon analizlerinden yararlanılmış ve veriler arasındaki farklılığın tespit edilmesi amacıyla LSD Post-Hoc analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of the this reseach is to monitor the workload and fatigue of elite basketball players in different game forms. Ten athletes aged 19.30±2.163 (years) participated in our study. Athletes played 3x3 half-court, 5x5 half-court, 4x4 full-court and 5x5 full-court narrow-field games for a period of 10 minutes with the same warm-up protocol on different days. Internal load during the game played from the athletes; Objectively Player Load, Maximum Heart Rate, Average Heart Rate, Maximum Speed, Maximum Acceleration and Maximum Deceleration and subjectively Rate of Perceived Exertetion (RPE), external load; total distance traveled. In addition, vertical jump tests were taken after warming up and after each narrow field game practice to detect neuromuscular fatigue. The data were analyzed with the help of SPSS 22.0 (IBM) package program. One-way variance, independent sample t-test and correlation analyzes were used in the analysis of the data, and LSD Post-Hoc analysis was performed to determine the difference between the data.