The effect of green marketing on consumer satisfaction and brand loyalty in Turkey
Türkiye'de yeşil pazarlamanın tüketici memnuniyeti ve marka sadakati üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 815097
  2. Yazar: DİLAY KIVANÇ AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yeşil pazarlama, tüketiciler açısından son yıllarda artan çevre bilincinin bir sonucu olarak işletme ve pazarlama dünyası açısından da önem kazanan bir kavram olmuştur. Ek olarak, yeşil pazarlama unsurları ise, tüketicilerin satın alma kararlarını ve satın alma sonrasındaki davranışlarını etkilemektedir. Bu amaçla, bu çalışmada yeşil pazarlama unsurları ve tüketim sonrası, tüketiciler açısından ortaya çıkan kavramlar belirlenmiş ve tanımlanmıştır. Bu çalışma ile yeşil pazarlama unsurlarının tüketici memnuniyeti ve marka sadakati üzerindeki etkisini Türkiye'deki tüketiciler açısından ortaya koymak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Green marketing has become a concept that has gained importance in the business and marketing world as a result of the increasing environmental awareness in terms of consumers in recent years. In addition, green marketing elements affect consumers' purchasing decisions and post-purchase behavior. For this purpose, in this study, green marketing elements and the concepts that emerged after consumption were determined and defined. With this study, it is aimed to reveal the effect of green marketing elements on consumer satisfaction and brand loyalty in terms of consumers in Turkey.