Psychosoziale und psychosomatische folgen der migration am beispiel Türkischer frauen in der bundesrepublik Deutschland
Federal Almanya Cumhuriyeti'ndeki Türk kadınları örneğinde göçün psikososyal ve psikosomatik etkileri
  1. Tez No: 815098
  2. Yazar: LEYLA ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNHARD SCHLAG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Universität Gesamthochschule Essen
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Evrensel ve bazı nedenlere bağlı bir olgu olan göç, tarih boyunca toplumların ve bireylerin yaşamını ekonomik, sosyal, siyasal ve psikolojik açıdan çok yönlü ve karmaşık bir biçimde etkilemiştir. İnsanlık tarihiyle yaşıt olan göç olgusu, insanların farklı nedenlerle oturduğu bir yeri, kesin bir şekilde ya da geçici sürelerle terk etme durumudur. Göçün hangi türü yaşanırsa yaşansın bireyler ve toplumlar; ekonomik, siyasal, kültürel, sosyal ve psikolojik bakımdan çok yönlü ve karmaşık bir biçimde etkilenmektedir. 1960'lı yılların başından beri Türkiye'nin gündeminde yer alan en önemli sosyal olaylardan birisi kuşkusuz yurt dışına işçi göçüdür. Türkiye'den yurt dışına işgücü göçü, kuşkusuz temelde ekonomik nedenlere dayanmaktadır. 30 Ekim 1961 yılında Almanya ile bir anlaşma imzalayarak (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı) işçi göndermeye başlayan Türkiye'nin, başlangıçta işçi gönderme eğiliminin esas amacı, ülke içinde artan işsizliğe geçici bir çözüm bulmaktı. Federal Almanya ile imzalan bu ikili anlaşmadan sonra, birçok ülke ile işçi mübadele koşullarını düzenleyen anlaşmalar imzalanmıştır. Yabancı bir kültürel sisteme göç ederken stres faktörleri birikmektedir: uyum sağlama zorlukları, anlayış zorlukları, zorlu çalışma koşulları, iş güvenliğinin olmaması, kötü barınma, yasal ve politik dezavantaj, aile birleşiminin olmaması, iki kültürde yaşama, boş zaman faaliyetleri ve sağlık sorunları. Türk göçmenler, özellikle göç ülkesi Federal Almanya da, çok sayıda stres faktörü nedeniyle psikiyatrik ve psikosomatik hastalıklara yakalanma riski daha yüksek olan dezavantajlı bir sosyal gruptur. Bu teori, ana ülke ile göç edilen ülke arasındaki büyük kültürel farklılıklar (normlar, gelenekler, dil, davranış vb.) nedeniyle, yabancı ortamın göçmen için tehdit edici ve anlaşılmaz göründüğünü ve bu nedenle uyum sağlamada büyük zorlukların ortaya çıktığını varsayar. Bu tez çalışmasında, göç kavramları ve göçün nedenleri açıklanmış, göç yaşantısının bireyin psikolojik sağlığı üzerindeki etkilerini açıklayan kuramlar ve görüşler hakkında bilgi verilmiştir. Özellikle Almanya'da yaşayan Türk kadın göçmenlerin yaşadıkları sorunlar ve uyum problemleri tartışılmıştır. Göçmen kadınların bazı sorunlar yaşadıkları kabul edilen bir gerçektir. Bu sorunların başında eğitim, kişiler arası iletişim, dil ve uyum sorunları gelmektedir. Bu tez çalışması, Almanya'da yaşayan Türk göçmen kadınların göç sürecinde yaşadıkları genel sorunlarını inceleyen betimsel bir çalışmadır. Araştırmaya Almanya'da yaşayan Türk göçmen kadınlar katılmıştır. Çalışma grubunu oluşturan Türk göçmen kadınların çoğunluğu Almanya'ya göç eden 1. kuşağı temsil etmektedir. Tez çalışması için bir görüşme formu /anket hazırlanmıştır ve bizzat araştırma grubuna uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre psikosomatik belirtiler ve depresyon kadın göçmenler arasında belirgindir. Semptomlar genellikle doğrudan göçle ilişkilendirilmektedir. Ayrıca göç edilen ülkede kalış süresi uzadıkça şikâyetler artmaktadır. Almanya'daki Türk kadın göçmenlerin karşılaştığı gözle görülür derecede yüksek düzeydeki stres, çoğunlukla yetersiz başa çıkma stratejilerinin bir sonucu olarak yorumlanabilir. Tezden elden edilen sonuçlar alan literatürü ile tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Migration, which is a universal phenomenon due to some reasons, has affected the lives of societies and individuals throughout history in a multifaceted and complex way, economically, socially, politically and psychologically. The phenomenon of migration, which is as old as human history, is the situation of people leaving a place where they live for different reasons, either permanently or temporarily. No matter what type of migration occurs, individuals and societies; It is affected in a multifaceted and complex manner in terms of economic, political, cultural, social and psychological aspects. One of the most important social events that has been on Turkey's agenda since the early 1960s is undoubtedly worker migration abroad. Labor migration from Turkey to abroad is undoubtedly based primarily on economic reasons. Turkey, which started to send workers by signing an agreement with Germany (Ministry of Labor and Social Security) on October 30, 1961, was initially sending workers to find a temporary solution to the increasing unemployment in the country. After this bilateral agreement signed with the Federal Republic of Germany, agreements regulating worker exchange conditions were signed with many countries. Stress factors accumulate when migrating to a foreign cultural system: difficulties of adaptation, difficulties of understanding, difficult working conditions, lack of job security, poor housing, legal and political disadvantage, lack of family reunification, living in two cultures, leisure activities and health problems. Turkish immigrants, especially in the Federal Republic of Germany, are a disadvantaged social group with a higher risk of developing psychiatric and psychosomatic diseases due to numerous stress factors. This theory assumes that due to large cultural differences (norms, traditions, language, behavior, etc.) between the home country and the country of immigration, the foreign environment seems threatening and incomprehensible to the immigrant, and therefore great difficulties in adaptation arise. In this thesis study, the concepts of migration and the reasons for migration are explained, and information is given about the theories and opinions explaining the effects of migration experience on the psychological health of the individual. Especially the problems and adaptation problems experienced by Turkish female immigrants living in Germany were discussed. It is an accepted fact that immigrant women experience some problems. The most important of these problems are education, interpersonal communication, language and adaptation problems. This thesis is a descriptive study that examines the general problems experienced by Turkish immigrant women living in Germany during the migration process. Turkish immigrant women living in Germany participated in the research. The majority of Turkish immigrant women who make up the study group represent the first generation to migrate to Germany. An interview form/survey was prepared for the thesis study and was administered to the research group itself. According to the findings of the research, psychosomatic symptoms and depression are prominent among female immigrants. Symptoms are often directly associated with migration. In addition, complaints increase as the duration of stay in the country of migration increases. The noticeably high levels of stress faced by Turkish female immigrants in Germany can often be interpreted as a result of inadequate coping strategies. The results obtained from the thesis were discussed with the field literature and suggestions were presented.