Farklı yüzey özelliklerine ve geometrik tasarımlara sahip implantlarda marjinal kemik kaybının incelenmesi: retrospektif bir klinik çalışma
Investigation of marginal bone loss in implants with different surface properties and geometric designs: A retrospective clinical study
- Tez No: 815099
- Danışmanlar: DOÇ. ZEYNEP GÜMRÜKÇÜ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Dental implantlar günümüzde total ya da parsiyel dişsizliğin giderilmesi, fonksiyon ve estetiğin sağlanması için sıkça kullanılan bir rehabilitasyon yöntemidir. Bu nedenle dental implantların uzun dönem başarısı sağlamak ve olası başarısızlığı tespit etmeye yönelik çalışmalar gün geçtikçe artmaktadır. Dental implantlarda başarısızlığın erken radyolojik belirteçlerinden biri de marjinal kemik kaybıdır. Biz de bu çalışmamızda dental implantlarda yüzey özelliklerinin ve geometrik tasarımın marjinal kemik kaybına etkisini incelemeyi amaçladık. Ayrıca fonksiyon altında dental implantları çevreleyen kemiğin trabeküler değişimini incelemek amacıyla verilerimizi fraktal analizi verileri ile destekledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 114 hastaya ait 378 implant panoramik ve periapikal radyografiler üzerinden incelendi. İmplantlar uygulama yapılan çene, boy, çap, yüzey hazırlanış şekli, protetik üst yapı türü ve boyun tasarımlarına göre ayrı ayrı gruplandırılarak 19 alt grupta incelendi. Radyolojik incelemeler implantların yerleştirildiği seansta ve protetiik yüklemeyi takip eden 3. ayda alınan radyografiler üzerinden yürütülmüştür. Marjinal kemik kaybı ölçümleri ve fraktal analizine dair veriler elde edildikten sonra gruplar arasındaki farkların anlamlılığı istatistiksel olarak değerlendirildi. İstatistiksel analizler için SPSS (IBM SPSS for Windows, ver.26) istatistik paket programı kullanılmıştır. Çalışmadaki sürekli ölçümlerin normal dağılıp dağılmadığına Kolmogorov-Smirnov (n>50) ve Skewness-Kurtosis testleri ile bakılmış ve ölçümler normal dağıldığından dolayı parametrik testler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Dental implants are commonly used for the rehabilitation of total or partial edentulism to restore function and aesthetics. Therefore, studies focusing on achieving long-term success and detecting potential failures of dental implants are increasing. Marginal bone loss is one of the early radiological indicators of implant failure. In this study, our aim was to investigate the influence of surface characteristics and geometric design on marginal bone loss in dental implants. Additionally, we supported our data with fractal analysis to examine trabecular changes in the bone surrounding dental implants during functional loading. Method: A total of 378 implants from 114 patients were evaluated in this study using panoramic and periapical radiographs. Implants were categorized into 19 subgroups according to the jaw where they were placed, length, diameter, surface preparation, type of prosthetic superstructure, and neck design. Radiological evaluations were conducted based on radiographs obtained at the time of implant placement and 3 months after prosthetic loading. After obtaining measurements of marginal bone loss and fractal analysis data, the significance of differences between groups was statistically evaluated. The statistical package program IBM SPSS Statistics (version 26) was used for statistical analysis. Normality of continuous measurements was assessed using the Kolmogorov-Smirnov (n>50) and Skewness-Kurtosis tests, and parametric tests were applied as the measurements were normally distributed.