The effect of social media influencer's content format on the customer engagement on Instagram
Sosyal medya etkı̇lı̇yı̇cı̇lerı̇'nin içerı̇k formatının Instagram'da müşterı̇ etkı̇leşı̇mı̇ne etkı̇si
- Tez No: 815100
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELGİN ARISAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son yıllarda, markaların hedef kitlelerine ulaşmak ve sosyal medya aracılığıyla istenen marka sonuçlarını elde etmek için iletişim stratejisi olarak influencer (etkileyici) pazarlaması popülerlik kazanmıştır. Influencer pazarlamanın giderek artan önemine rağmen, özellikle sosyal medya platform düzeyinde etkileşimi etkileyen faktörler hakkında kapsamlı bir anlayış yetersizdir. Bu literatür boşluğunu doldurmak için bu çalışma, Instagram'da hem sponsorlu hem de sponsorlu olmayan sosyal medya influencer'ı (SMI) gönderileriyle sosyal medya etkileşimi üzerinde içerik formatının etkisini incelemekte ve marka desteğinin etkisini araştırmaktadır. Bu araştırma, sponsorluk açıklamasının yasal olarak zorunlu olduğu bir pazarda, influencer'ların oluşturduğu sponsorlu içeriğin, içerik formatından bağımsız olarak daha düşük bir etkileşim oranına sahip olduğunu göstermektedir. Çalışma ayrıca içerik formatının etkisini araştırırken, her bir içerik formatı arasında anlamlı farklılıklar ortaya koymaktadır. Tüketiciler, carousel gönderilere reel gönderilerden daha çok etkileşimde bulunurken, reel gönderilere fotoğraf gönderilerinden daha fazla etkileşimde bulunmaktadır. İkincil veri yaklaşımı kullanarak Instagram'da sponsorlu ve sponsorlu olmayan içeriklere yönelik kullanıcıların gerçek sosyal medya etkileşim davranışları ile içerik formatlarını analiz ediyoruz. Araştırmamız, reklamverenlere ve markalara, influencer seçimi yapma ve başarılı influencer pazarlama kampanyaları geliştirme konusunda bilinçli kararlar almaları için değerli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, influencer marketing has grown its popularity as a communication strategy for brands to reach their target audience and achieve desired brand outcomes through social media. Despite the growing importance of influencer marketing, a comprehensive understanding of the factors that impact engagement remains inadequate, particularly at the social media platform level. To address this gap in the literature, this study investigates the impact of content format on social media engagement with both sponsored and non-sponsored social media influencer (SMI) posts on Instagram, as well as the effect of brand endorsement on engagement in a market where sponsorship disclosure is legally mandatory. The results show that sponsored content created by influencers has a lower engagement rate than non-sponsored content, regardless of the content format. The study also explores the impact of content format on engagement and reveals meaningful distinctions between each content format such that consumers engage more with carousel posts than reels and more with reels than photo posts. Using a secondary data approach, we analyze users' actual social media engagement behaviors with sponsored and non-sponsored content on Instagram, as well as individual content formats. Our research provides valuable insights for advertisers and brands to make informed decisions about selecting influencers and developing successful influencer marketing campaigns.