Retelling of the classical: Greek mythology and the fantastic literature in Madeline Miller's Circe and Jennifer Saint's ariadne
Klasik eserlerin yeniden anlatımı: Madeline Miller'ın Ben, Kirke ve Jennifer Saint'in Ariadne romanlarında yunan mitolojisi vefantastik edebiyat
- Tez No: 815110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜMRE GİZEM YILMAZ KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Feminist edebiyat kuramı ve feminist yaklaşım temelinde, edebiyatın öne çıkan alanlarından biri de kadın ve yazı yani kadınların kendi iç dünyaları ve iç dünyaları üzerine yazılar konusudur. Kadın yazarlar, çeşitli türlerde ve alanlarda toplumsal cinsiyet rollerini vurgulamak ve yapıbozuma uğratmak için farklı bir yaklaşım benimsemişlerdir. Farklı bir ifadeyle, kanonik edebi eserleri yeni bir mercekle inceliyorlar. Kurgusal eserlerde kadınları dışlamadan feminist bir edebi kanon geliştirmek için yeniden ziyaret etme eylemi çok önemlidir. Bu tez, klasik mitleri fantastik edebiyat alanı altında yeniden anlatmayı seçen kadın yazarlar Madeline Miller ve Jennifer Saint'e odaklanarak fantastik edebiyatta kadının yeri konusunu ele almaktadır. Amaçları, çalışmalarında kadın deneyimlerine ve bakış açılarına ışık tutarken kadınları ana karakterler olarak konumlandırmaktır. Ben Kirke ve Ariadne, bireysellik, evcillik, annelik ve kadın kimliği gibi birçok konuyu vurgulamaktadır. Eserleri, Homeros'un İlyada (MÖ 800-700) ve Odysseia (MÖ 725-675) ve Ovidius'un Dönüşümler (MÖ 8) ve Heroides (yayın tarihi bilinmiyor, MÖ 1-20 olduğu tahmin ediliyor) karşılaştırmasıyla konumlandırmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
One of the upcoming areas in literature is the topic of women and writing, that is writing conducted by women, about women's inner lives and worlds through the basis of feminist literary theory and feminist approach. Women writers take a different approach in order to highlight and deconstruct gender roles in various genres and areas. To put it somewhat differently, they examine the canonical literary works through a new lens. The act of revisiting is crucial for developing a feminist literary canon without the exclusion of women in fictional works. This thesis is on the topic of the place of women in fantastic literature focusing on women writers Madeline Miller and Jennifer Saint, who choose to retell the classical myths under the area of fantastic literature. Their aim is to situate women as the main characters while providing insights into the female experiences and perspectives in their works Circe and Ariadne highlight several topics including individuality, domesticity, motherhood, and female identity. They situate the works through a comparison of Homer's The Iliad (800-700 BCE) and The Odyssey (725-675 BCE) and Ovid's Metamorphoses (8 BCE) and Heroides (date of publication unknown, presumed to be 1-20 BCE).