Unleashing the female voice: Madeline Miller's Circe and Laura Shepperson's Phaedra: A novel
Kadın sesinin salıverilişi: Madeline Miller'dan Circe ve Laura Shepperson'dan Phaedra: A novel
  1. Tez No: 906405
  2. Yazar: TUĞÇENUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GILLIAN MARY ELIZABETH ALBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez, klasik Yunan metinlerinde patriarkal söylemlerle tasvir edilen mitolojik kadın figürünü inceler ve bu tasvirlerin kadın yazarların modern yeniden anlatımlarında nasıl farklılık gösterdiğini keşfeder. Antik Yunan toplumundaki kadın algısı, baskılanan cinsiyet rolleri ve kadın cinselliğinin ve bedeninin ayıplanması onların toplumda sesleri, benlikleri ve özgürlükleri olan birer birey olarak yaşamasını engellemiştir. Kadınlar üzerindeki bu baskı erkek yazarların hâkimiyetinde olan antik Yunan edebiyatına basmakalıp kadın karakterler olarak yansımış ve böylelikle kadını ötekileştiren ataerkil ideoloji yazı yoluyla kültürde bir yer edinmiştir. Artan kadın yazar sayısı yapay cinsiyet rollerini yıkan feminist eserlerin yazılmasına ve aynı zamanda kadının kadın tarafından anlatılmasına olanak sağlamıştır. Bu hususta kadın yazarların mitolojik kadın figürlerini ele aldığı yeniden anlatımları ataerkil düşüncenin edebiyatta ne kadar derinlere dayandığını ve kadın yazarların günümüzde hala bu taraflı düşünce biçimini yıkmak için mücadele ettiğini gösterdiği için büyük bir önem taşır. Bu tez, iki mitolojik kadın karakter olan Circe ve Phaedra'nın betimlendiği klasik eserlerdeki patriarkal söylemlere ışık tutmayı ve çağdaş kadın yazarların bu söylemleri feminist bakış açışından yazılan yeni anlatımlarındaki yıkma çabasını göstermeyi hedefler. Seçilen iki roman aracılığıyla; Madeline Miller'ın Circe'si ve Laura Shepperson'ın Phaedra: Bir Roman'ı, kadın deneyimine, sesine ve özerkliğine odaklanan feminist yeniden anlatımların andro-merkezli bakış açısıyla yazılmış edebi eserlere meydan okumadaki rolüne işaret etmeyi amaçlıyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the portrayal of mythological female figures in the classical Greek texts written within the patriarchal discourses and explores how these portrayals show differences in the contemporary retellings of women writers. The perception of women in ancient Greek society, imposed gender roles and the condemnation of female sexuality and their body prevent women to live as individuals who have voice, agency and freedom. This oppression on women is reflected on ancient Greek literature, dominated by male authors, as stereotypical female characters and thus patriarchal ideology othering women establishes a presence in culture through writing. Increasing number of women writers in literature enable the production of feminist works that demolish the artificial gender roles and also enable the narration of women by women. In this regard, women writers' retellings in which they revise mythological female figures, carry an enormous significance as they indicate how deeply the patriarchal ideology is grounded in literature and how women writers' struggle to overturn this partial way of thinking that still continues in this present day. This thesis aims to shed light on the patriarchal discourses in the classical works presenting two mythological female characters, Circe and Phaedra and to illustrate the contemporary women writers' attempt to shatter these discourses through their retellings written from a feminist point of view. Through the selected two novels; Madeline Miller's Circe and Laura Shepperson's Phaedra: A Novel, I intend to point out the role of feminist retellings, focusing on female experience, voice and autonomy, in challenging the literary works written within the androcentric viewpoint.