From legendary to contemporary: The literary evolution of narratives through retellings and adaptations of The Iliad and The Odyssey
Efsaneden güncele: Yeniden anlatım ve uyarlamalarda İlyada ve Odesa
  1. Tez No: 875745
  2. Yazar: GÜLCAN IRMAK ASLANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ATİLLA MAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Yeniden anlatım her zaman için popüler bir öykü anlatı aracı olmuştur. Bugün bildiğimiz birçok mit, sözlü gelenekten günümüze kadar gelmeyi başarırken tarih boyunca farklı kültürleri de etkilemiştir. Özellikle Yunan mitlerinin kültürlerarası doğurganlığı ve etkinliğinin günümüzde dahi etkilerini hissedebilmekteyiz. Homer'in epik şiirleri İlyada ve Odesa da medeniyet tarihi boyunca felsefecilerin, bilim insanlarının, artistlerin ve yazarların merakını tetiklemeyi başarmış ve günümüze kadar erişen, belki de en ünlü iki mitik anlatımdır. Bu iki eserin günümüze kadar güncelliğini koruyabilmesinin sebebi içerdiği öykülemelerin evrenselliği olduğu kadar, günümüze kadar farklı yüzyıllarda birçok dönemsel eserde yeniden zamanötesiliğini yansıtılabilmeleridir. Yeniden anlatımlar günün koşulları, edebi akımlar, toplumsal olaylar, sosyopolitik gelişmeler, milletlerarası etkileşimler ve tabii doğa olaylarına kadar oldukça farklı olgulardan esinlenerek ana eserlerdeki karakter ve kurguları şekillendirmektedir. Tarihsel“revizyonist”çalışmalar ve Sosyolojik bulgulardan anlaşıldığı üzere, insan ve toplumların geçmiş olayları algılayış şekli zaman içerisinde değişebilmekte ve bu olaylar için yeni okumalar gelişmektedir. Didaktik bir eğlence aracı olan mitler, oluştukları yıllarda geçen önemli olayların ve açıklanamayan durumların hikayeleştirerek daha rahat hatırlanmasını sağlayan en eski anlatım türlerindendir. Zaman içinde, bilimsel ve toplumsal gelişmeler insan algısını değiştirdikçe, mitlerde anlatılan olaylar daha da kurgulaşmış ve farklı eserlere ilham olmuştur. Bu yeniden anlatım ve uyarlamalarda gözlemlenen farklılıklar yazıldıkları dönemlerin izlerini taşımaktadır. 20. Yüzyılın önemli psikologlarından Julian Jaymes, İki Bölümlü Aklın Analizinde Bilincin Kökeni adlı araştırma kitabında bu değişimin sebebini insan beyninin gösterdiği evrime bağlamaktadır. Benzer şekilde Carl Jung da Dört Arketip kitabında bilinçaltının kişisel yaşanmışlıkların yanı sıra insanlık tarihindeki kolektif tecrübelerinden de etkilendiğini söyleyerek insan beyninin zaman içinde evrildiğini öne sürmektedir. Bu bağlamda, Joseph Campbell'in Mitlerin Günü eserinde de savunduğu gibi, kültürel miraslarımız olan mitler insanın daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayabilir. Bu tezde Julian Jaymes, Carl Jung, Joseph Campbell ve Northrop Frye gibi psikoloji, psikiyatri ve dil bilimi alanlarında tanınan isimlerin düşüncelerinden yararlanılacaktır. İnsanoğlunun zihinsel ve sosyolojik evriminin mitlerin evrimiyle paralel ilişkisine ışık tutarak ve günümüzdeki yansımalarını araştırabilmek amacıyla, tez içerisinde farklı romanlar incelenecektir. İncelenmek üzere seçilen romanlar Madeline Miller'ın The Song of Achilles ve Circe, Margaret Atwood'un The Penelopiad, Pat Barker'ın The Silence of The Girls, Natalie Haynes'in A Thousand Ships, ve Emily Hauser'ın For The Most Beautiful adlı eserleridir. Bu romanlar, yazarların esinlendikleri mitlerdeki yan karakterlere ses vererek farklı perspektifleri konu edinmelerinden ötürü seçilmiştir. Bu tezde Yunan mitlerinin en bilinen yazılı örnekleri olan İlyada ve Odesa'nın bu yeniden anlatımlarındaki biçimsel, kurgusal ve tematik tüm değişikliklerin yazıldıkları dönemin şartlarına nasıl uyduğunu inceleyerek insan durumu öykülemelerinin tarihsel gelişimimiz ile nasıl evrildiğini araştıracaktır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the evolution of narratives through retellings and adaptations of two of the most famous epic poems of all time, The Iliad and The Odyssey. Using a comparative analysis approach, the study investigates how the retellings and adaptations of these ancient Greek texts have transformed their narratives over time. The study also explores the significance of these changes in relation to the cultural, social, and historical contexts in which these adaptations were produced. The first section of the thesis provides a comprehensive overview of the history of retelling, starting with the emergence of the oral tradition in the classical era, and continuing with the historical and literary contexts of The Iliad and The Odyssey. The second section examines a selection of retellings and adaptations of these texts across different types of literary criticism and newer genres of literature. Through a close analysis of these adaptations, the study investigates how the retellings have adapted, reinterpreted, and transformed the original narratives. The final section of the thesis analyzes the significance of these transformations and their implications for contemporary cultural production. By investigating the evolution of these narratives through retellings and adaptations, the thesis sheds light on how these ancient Greek texts have influenced and inspired contemporary cultural production, and how they continue to resonate with modern audiences. The study ultimately argues that the retellings and adaptations of The Iliad and The Odyssey demonstrate the ongoing relevance and adaptability of these epic poems and their enduring narratives.