Mediator role of self-compassion in the relationship between attention-deficit/hyperactivity disorder, autism spectrum disorder, and academic success
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, otizm spektrum bozukluğu ve akademik başarı arasındaki ilişkide öz-şefkatin aracılık rolü
- Tez No: 815109
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KOŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile otizm spektrum bozukluğu olan insanlar hayatlarının geçiş dönemlerinde zorluklarla karşılaşmaktadır ve bu rahatsızlıklara ilişkin özellikler gösteren insanların birçoğu tanı almamakta veya bu süreçte zorluklar yaşamaktadır. Bu geçiş aşamalarından birisi ise yükseköğretim dönemidir. Bu dönemde duygu düzenleme, öz-eleştiri, stigma ve öz-şefkat gibi konularda yaşadıkları sorunlar iyi-oluşlarını kötü bir şekilde etkilemektedir. Bu çalışma, DEHB ve OSB fenotipi, öz-şefkat ve akademik başarı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu ilişkiler; korelasyon, regresyon ve aracılık analizleri uygulanarak incelenmektedir. Çalışmaya 423 katılımcı katılmıştır ve yaş ortalamaları 22.01±.253'tür. Veriler çevrimiçi olarak demografik form, Erişkin DEHB Kendi-Bildirim Ölçeği, Otizm Spektrum Ölçeği ve Öz-Duyarlılık Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Çalışmanın bulgularına göre DEHB ve OSB fenotipi arasında anlamlı ilişki olduğu ve DEHB ve OSB fenotiplerinin düşük öz-şefkat seviyelerini yordadığı bulunmuştur. DEHB fenotipi, OSB fenotipi ve öz-şefkat arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur fakat akademik başarı üzerindeki etkileri ve öz-şefkatin bu ilişkideki aracılık rolü anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
People with Autism Spectrum Disorder and Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder faces difficult challenges in the transition stages of their life and many people who have traits associated with these disorders do not or can't get a diagnosis. One such transition stage happens during higher education. During this transition stage, difficulties with emotion regulation, self-criticism, stigma, and self-compassion severely affect their well-being. The present study examines the relationship between ADHD and ASD phenotype, self-compassion, and academic success. In this study these relationships were analyzed by using correlation, regression, and mediation analyses. The present study was conducted with 423 participants with the mean age of 22.01±.253. Data was collected online through demographic information form, Adult ADHD Self-Report Scale (ASRS), Autism-Spectrum Quotient (ASQ), and Self-Compassion Scale. According to the findings of the study, ADHD phenotype and ASD phenotype were positively related and both ADHD phenotype and ASD phenotype predicted lower levels of self-compassion. However, there was no significant relationship between academic success and ADHD phenotype, ASD phenotype, and self-compassion.