Stereoscopic video quality assessment and enhancement for improving 3D experience
3D deneyimini geliştirmek için stereoskopik video kalite değerlendirmesi ve geliştirme
- Tez No: 815123
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MD BAHARUL ISLAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
3D filmlerin sayısı her yıl neredeyse ikiye katlanıyor. Ayrıca 3D televizyonlar ve kamer- alar popüler hale geldi. 2B içerik gibi, 3B görüntüler ve videolar da, her seviyenin son kul- lanıcının Deneyim Kalitesini (QoE) düşürdüğü örnekleme ve niceleme gibi çeşitli işlem son- rası aşamalardan geçer. Sonuç olarak, ortaya çıkan konulardan biri, kalite değerlendirmesi ve ardından stereo görüntülerin ve videoların görsel kalitesinin arttırılması olacaktır. Yeni bilgi kanalı olarak derinlik, bir stereo görüntü ve video kalite değerlendirmesini ve iyileştirmesini 2D kalite değerlendirmesinden çok daha karmaşık hale getirir. Bu tez, stereoskopik vide- oların kalite değerlendirmesi ve geliştirilmesi ile ilgilidir. Kalite geliştirme için, stereo stil aktarımını kullanarak stereo video bulanıklığını giderme, süper çözünürlük ve yeniden birleştirme için yeni yöntemler öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
The number of 3D movies is almost doubling each year. Besides, 3D televisions and cameras have become popular. Like 2D content, the 3D images and videos experience several post- processing stages such as sampling and quantization that each level decreases the Quality of Experience (QoE) of the end-user. Consequently, one of the emerging issues is going to be quality assessment and then enhancing the visual quality of stereo images and videos. The depth as the new information channel makes a stereo image and video quality assessment and enhancement far more complicated than its 2D counterpart. This thesis deals with quality assessment and enhancement of stereoscopic videos. For quality enhancement, we propose new methods for stereo video deblurring, super-resolution, and recomposition using stereo style transfer. Specifically, we propose new CNN and Transformer-based model for stereo video quality assessment and enhancement. In addition, we propose unsupervised models for stereo video retargeting and style transfer.