Ankara keçilerinde embriyo nakli üzerinde çalışma
- Tez No: 18106
- Danışmanlar: PROF.DR. ADEM ŞENÜNVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Reprodüksiyon Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
44 6. O Z E T Bu çalışmada anöstrus döneminde bulunan 19 adet Ankara keçisi ne MAP içeren vaginal süngerler, PMSG ve HCG hormonları uygulanıp sinkronizasyon, süperovulasyon ve uterus yıkaması yapılarak verici hayvan lardan kazanılan embriyoların taşıyıcılara nakli ile bu işlemler sonucu olu şan gebelik ve doğum oranlarının araştırılması amaçlandı. Çalışmada 9 adet verici, 10 adet taşıyıcı olarak kullanılmak üzere hayvanlar 2 gruba ayrıldı, tohumlama için ise 2 adet Ankara, 1 adet Kıl tekesi kullanıldı. Sinkronizasyon amacıyla anöstrustaki hayvanlara 18 gün boyunca 60 mg MAP içeren vaginal süngerler uygulandı. Östruslar süngerle rin çıkarılmasından sonraki 36-72. saatler arasında görüldü ve sinkronizas yon oranı % 83.5 olarak saptandı. Süperovulasyon için 9 adet Ankara keçi sine progestagen tedavisinin bitiminden 24 saat önce 1200 IU adale içi PMSG enjekte edilip, çiftleşmeyi takiben her hayvana 1000 IU LH kas içi yolla verildi. Elde edilen sonuçlara göre süperovulasyonun başarı oranı % 89, ortalama ovulasyon sayısı ise 8.9 olarak saptandı. Vericiler doğal aşım yöntemi ile tohumlandılar ve fekondasyon oranı da % 33.3 olarak saptandı. Embriyolar östrusu izleyen 6.günde verici hayvanlara laparatomi yapılarak cornu uteri'lerin ayrı ayrı 20 mi Dulbec co's PBS ile yıkanması sonucu elde edilip stereo mikroskop ile uterus yıkantılarında saptanan embriyolar morfolojik görünümlerine göre değer lendirildiler. 9 adet verici hayvanda yapılan uterus yıkaması sonucu 15 emb-45 riyo, 30 adet ovum elde edildi. Değerlendirmede, elde edilen 15 embriyo nun nakil edilebilir nitelikte olduğuna karar verilerek, bunların 10 tanesi her taşıyıcıya 2 adet olmak üzere 5 taşıyıcı hayvana cerrahi yöntem ile nakil yapıldı. Nakil sonucunda 3 taşıyıcıda gebelik elde edildi, 5 canlı yav ru alındı ancak sezeryan yapılan bir taşıyıcı hayvanın ikiz yavruları doğum dan kısa bir süre sonra öldüler.
Özet (Çeviri)
46 7. SUMMARY In this study, the object was to work on embryo transfer tecnique in 19 anestrous Angora goats which were treated with vaginal sponges MAP for synchronization of estrous and with PMSG and HCG for supero- vulation. The embryos were recovered by flushing of the uterus and by transferring them to the recipient goats the pregnancy and parturition rates of the goats were investigated. The goats used in this study were divided into two groups, one containing 9 donors and the other 10 recipients and these goats were in seminated by two Angora and one domestic bucks. For the synchronization of estrous the anestrous goats were treated with 60 mg MAP containing vaginal sponges for 18 days. The heats occured 36-72 hours after the remo val of the sponges and the percentage of the synchronization was estima ted % 83.5. For superovulation, the donors were treated with 1200 IU PMSG (I.M.) 24 hours before the end of progestagen treatment. After mating each doe was treated with 1000 IU LH (I.M.) According to the results, the percentage of superovulation was % 89 and approximate num ber of ovulations were 8.9. The donors were mated naturally and the percentage of fecunda tion was found as % 33.3. The embryos were recovered on the 6tn day follo wing estrous. The recovery of the embryos were carried out by washing the uterine horns with PBS after laparatomy operation. The embryos which47 were detected by a stereoscopic microscope were evaluated morphologi cally. 15 embryos and 30 ova were collected after the uterus flushing of 9 donors. These 15 embryos were found to be transferable. 10 of them were transfered to 5 recipients as 2 embryos/donor. 3 of the recipients were pregnant after transfer and 5 alive kids born. The twins of one of the reci pients which had a cesarean section died in a short period.