Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü lisans öğrencileri bağlamında akademik psikolojik sermayenin kurulumu
Installation of academic psychological capital in the context of Psychological Counseling and Guidance undergraduate students
  1. Tez No: 815124
  2. Yazar: NİMET ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü öğrencileriyle çalışılan Akademik Psikolojik Sermaye Ölçeğinin kurulumu ve bu ölçeği yordayan değişkenleri saptamak amaçlanmıştır. Verilerin toplanmasında alan yazın taranıp 51 maddelik soru havuzu oluşturulmuştur. 6 uzman öğretim üyesinin uzman görüşüne sunulup gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Bu amaçla uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen ilk çalışma grubunu üç üniversiteden Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) lisans bölümünden toplam 317 öğrencisi oluşturmaktadır. İlk çalışma grubundan elde edilen verilerin faktör analizi yapıldıktan sonra Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinin PDR lisans öğrencilerinden toplam 214 öğrenciye uygulanıp doğrulayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Geliştirilen ölçekte soru havuzundaki 51 sorunun açıklayıcı faktör analizi yapılıp soru sayısı 20'ye düşürülmüştür. Bu 20 soru ise öz-yeterlilik, umut, iyimserlik ve dayanıklılık olmak üzere 4 alt boyut oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to establish the Academic Psychological Capital Scale studied with the students of the Psychological Counseling and Guidance Department and to determine the variables that predict this scale. In the collection of data, a 51-item question pool was created by scanning the literature. It was presented to the expert opinion of 6 expert lecturers and necessary corrections were made. For this purpose, the first study group determined by convenient sampling method consists of 317 undergraduate students from the Psychological Counseling and Guidance (PDR) undergraduate programs from three universities. After the factor analysis of the data obtained from the first study group was made confirmatory factor analysis was applied to a total of 214 students from Erzincan Binali Yıldırım University's PCG undergraduate students. In the developed scale, explanatory factor analysis of 51 questions in the question pool was made and the number of questions was reduced to 20. These 20 questions constitute 4 sub-dimensions: self-efficacy, hope, optimism and resilience.