The state of electoral reform in the Gambia 1965-2022
Gambiya'da seçim reformunun durumu 1965-2022
- Tez No: 815125
- Danışmanlar: Prof. Dr. MİM KEMAL ÖKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Gambiya'da politika ve seçimler, 1965 yılındaki bağımsızlığın ardından önemli değişiklikler geçirdi. Ancak, Gambiya'nın başarılı bir iktidar devri yaşaması 2016 yılına kadar gerçekleşmedi. Bu tarihte, ülkede yeni bir koalisyon hükümetinin kurulmasıyla birlikte, ülkenin yönetişimini iyileştirmeyi amaçlayan bir dizi reform vaadi sunuldu. Bu reformlar arasında, sivil toplum, muhalefet partileri ve uluslararası seçim kurumları tarafından geniş kabul gören güvenlik sektörü reformu ve seçim reformu yer almaktadır. Gambiya'da seçimleri düzenleyen mevcut yasaların eski ve adil olmadığı düşünülmekte ve daha dengeli ve kapsayıcı bir seçim yönetişim çerçevesi oluşturmak için acil bir şekilde değiştirilmesi gerekmektedir. Seçim reformları devam etmekle birlikte, ilerleme, siyasi kavgalar ve bürokratik gecikmeler nedeniyle engellenmektedir. Bu çalışma, reform sürecinde takip edilebilecek hukuki ve kurumsal yönergeleri belirleyerek, Gambiya'da daha demokratik ve şeffaf bir seçim sistemi oluşturma konusundaki tartışmalara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Politics and elections in the Gambia have undergone significant changes since gaining independence in 1965. However, it was not until 2016 that the Gambia experienced a successful transfer of power, marked by the establishment of a new coalition government that pledged a series of reforms aimed at enhancing the country's governance. Among these reforms were security sector reform and electoral reform, which were widely accepted by civil society, opposition parties, and international election agencies. The current laws governing elections in the Gambia are seen as outdated and unfair, and there is a pressing need to amend them in order to create a more balanced and inclusive election governance framework. While electoral reforms have been ongoing, progress has been hampered by political infighting and bureaucratic delays. This study contributes to the discussions on how to create a more democratic and transparent electoral system in The Gambia by identifying the legal and institutional guidelines that can be followed during the reform process.