Çelik lifli betonlara uygulanan kimyasal ankrajlarda ankraj eğiklik açısının çekme dayanımına etkisi
The effect of anchor inclination angle on the tensile strength of chemically bonded anchors in steel fiber-reinforced concrete
- Tez No: 815137
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TİMUR CİHAN, DOÇ. DR. ZEKERİYA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, çelik lifli betonlar için eğik doğrultulu kimyasal ankraj uygulamalarında, eğiklik açısının ankraj çekme dayanımı üzerindeki etkisi deneysel olarak araştırılmaktadır. Değişkenler olarak, üç farklı ankraj eğiklik açısı (0°, 15° ve 30°), üç farklı lif hacim oranı (%0, %1,5 ve %3) ve üç farklı ankraj gömme derinliği (40 mm, 60 mm ve 80 mm) ele alınmıştır. Çıktılar için temel değerlendirme kriteri ise ankraj çekme dayanımıdır. Çalışmada her bir değişkenin ankraj dayanımı üzerindeki etkisinin tek tek belirlenmesinin yanısıra birbirleri ile etkileşiminin de incelenmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda, deneme noktalarının belirlenmesi için“Box-Behnken”deneysel tasarım yaklaşımı kullanılmış ve 17 deneme noktası belirlenmiştir. Her bir deneme noktası için hazırlanan 350x350x250 mm ebatlarındaki beton küp bloklara kimyasal ankraj ekimi yapılmıştır. Bu numunelerde beton sınıfı C30, ankraj çubuğu olarak 8 mm çapında S420 dayanımında nervürlü betonarme demiri, kimyasal yapıştırıcı olarak ise epoksi akrilat esaslı, iki bileşenli bir malzeme tercih edilmiştir. Hazırlanan numunelere çekme deneyi uygulanarak yük-yerdeğiştirme eğrileri, maksimum çekme kuvvetleri ve kırılma şekilleri belirlenmiştir. Sonuçlar incelendiğinde, 0° ankraj uygulamasına kıyasla, 15° ve 30° açılı ankraj uygulamalarında çekme dayanımında yaklaşık olarak sırasıyla %16 ve %32 azalmaktadır. Lif hacim oranının eğik doğrultulu ankraj çekme dayanımına etkisi sınırlı düzeyde kalmış olup, %3 lif oranı için çekme dayanımı %0 lif oranına göre yaklaşık %11 artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of inclination angle on the tensile strength of the anchor is investigated experimentally for inclined chemical anchor applications to steel fiber concrete. As variables, three anchor inclination angles (0°, 15°, and 30°), three fiber volume ratios (0%, 1,5%, and 3%), and three anchor embedment depths (40 mm, 60 mm, and 80 mm) are discussed. The main evaluation criterion for outputs is the anchor tensile strength. The study aims to determine the effect of each variable on the anchor strength one by one, as well as to examine their interaction with each other. In this context,“Box-Behnken”experimental design approach was used to determine the test points, and 17 test points were determined. Chemical anchorage was applied to the concrete cube blocks of 350x350x250 mm dimensions prepared for each test point. In these samples, the concrete class is C30, the anchor bar is a deformed reinforcing rebar with 8 mm diameter and S420 strength, and the chemical adhesive is an epoxy acrylate-based, two-component material. Load-displacement curves, maximum tensile forces, and fracture patterns were determined by applying tensile tests to the prepared samples. It is concluded that the tensile strength decreases by approximately 16% and 32%, respectively, for 15° and 30° inclined anchorage applications compared to 0° anchorage applications. The effect of the fiber volume ratio on the tensile strength of the inclined anchor remained limited, and the tensile strength for 3% fiber ratio increases approximately 11% compared to 0% fiber ratio.