2018 matematik öğretim programı ve ders kitaplarının dijital, bilgisayar ve bilişim okuryazarlığı kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of 2018 mathematics teaching program and lesson books within the context of digital, computer and information literacy
  1. Tez No: 815138
  2. Yazar: ZEYNEP ÜÇGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER TULUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma 2018 Matematik Öğretim Programında ve 5, 6, 7 ve 8. sınıf Matematik ders kitaplarında 21. yüzyıl becerilerinden dijital, bilgisayar ve bilişim okuryazarlığına ne ölçüde yer verildiği tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada nitel araştırma desenlerinden doküman analizi kullanılmıştır. Veriler basılı ve dijital materyallerden toplandığı için bu yöntemin uygun olduğu düşünülmüştür. Bu araştırmada veriler nitel araştırma ve doküman incelemede kullanılan içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında EBA (Eğitim Bilişim Ağı)'da yayınlanan 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine okutulmakta olan 7 adet matematik ders kitapları ve 2018 Matematik öğretim programı ile sınırlıdır. Araştırma sonucunda analiz birimi kelimeler yardımı ile matematik öğretim programında yer alan kazanımlar arasında dijital, bilgisayar ve bilişim okuryazarlığı becerilerinin yer aldığı 21 adet kazanım tespit edilmiştir. %80,9 ile geometri ve ölçme öğrenme alanı en çok kazanımın tespit edildiği kısımdır. Programda tespit edilen kazanımların %76,1'ine ders kitaplarında ulaşılmıştır. Öğretim programında yer almayıp ders kitaplarında saptanan 7 adet kazanım tespit edilmiştir. Matematik ders kitaplarında dijital, bilgisayar ve bilişim okuryazarlığı becerileri dengeli bir şekilde dağıtılmamış özel yayınların aksine MEB yayınlarına ait olan basılı kaynaklarda yoğunluk tespit edilmiştir. Dijital, bilgisayar ve bilişim okuryazarlığı bağlamındaki içerikler kitapların %45,4 ile etkinlik ve %42,4 ile örnekler kısmında fazlaca yer almaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Matematik Öğretim Programı, Dijital Okuryazarlık, Bilişim ve Bilgisayar Okuryazarlığı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the extent to which digital, computer and informatics literacy, among the 21st century skills, are included in the 2018 Mathematics Curriculum and 5, 6, 7 and 8th grade Mathematics textbooks. Document analysis, one of the qualitative research designs, was used in the study. Since the data were collected from printed and digital materials, this method was considered appropriate. In this research, the data were analyzed with content analysis used in qualitative research and document review. The research is limited to 7 mathematics textbooks and 2018 Mathematics curriculum, which are being taught to 5th, 6th, 7th and 8th grade students, published in EBA (Educational Information Network) in the 2022-2023 academic year. As a result of the research, with the help of the unit of analysis words, 21 achievements including digital, computer and informatics literacy skills were identified among the achievements in the mathematics curriculum. With 80.9 % the learning area of geometry and measurement is the part where the most gains are determined. 76.1% of the achievements identified in the program were achieved in the textbooks. There were 7 acquisitions that were not included in the curriculum but were determined in the textbooks. Contrary to the special publications in which digital, computer and informatics literacy skills are not evenly distributed in the mathematics textbooks, the density in the printed sources belonging to the MEB publications has been determined. Contents in the context of digital, computer and informatics literacy are mostly included in the activity section with 45.4% and in the examples section with 42.4%. KEYWORDS:Mathematics Curriculum, Digital Literacy, Informatics and Computer Literacy.