Gendered identities of female tropical fruit growers: The case of Instagram entrepreneurs in Turkey
Kadın tropik meyve üreticilerinin toplumsal cinsiyet kimlikleri: Türkiye'deki Instagram girişimcileri örneği
  1. Tez No: 815136
  2. Yazar: ASLI ASENA TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IRMAK ERTÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Son yıllarda birçok çiftçi ve yatırımcı, küresel pazarlardaki ekonomik değeri ve besin değeri nedeniyle tropik meyve yetiştiriciliğini tercih etmektedir. Türkiye'de tarıma küçük ölçekli aile çiftçileri hakim olsa da (Başaran, 2020), kadın tropik meyve yetiştiricileri kendilerini Instagram'da girişimci, dolayısıyla karar verici olarak temsil etmektedir. Toplumsal cinsiyet ve medya ilişkisi üzerine çalışan akademisyenler, sosyal medya kanallarının genellikle kadınları güçlendirmek yerine geleneksel toplumsal cinsiyet normlarını ve rollerini güçlendirdiğini belirtmektedir (Duffy & Pruchniewska, 2017). Görsel metodolojileri (Rose, 2016) ve söylem analizi yöntemlerini (Fairclough, 2001), Goffman'ın dramaturjik analiziyle (1959) birleştirmenin yanı sıra, saha çalışmasına ve derinlemesine görüşmelere dayanan bu araştırma, (i) kadın tropik meyve yetiştiricileri diğer ticaret ağları yerine neden sosyal medyayı kullanmayı tercih ediyorlar? ve (ii) reklamını yaptıkları ürün çevresinde kendilerini nasıl temsil ediyorlar? sorularına yanıt bulmaya çalışmıştır. Buna göre, tropik meyve yetiştiricisi kadınların, (i) sağlıklı beslenme, (ii) yükselmiş sosyal sınıf, (iii) güçlü aile bağları, (iv) yoğun işgücü gerektiren çalışma, ve (v) daha fazla kar arzusu hakkında paylaşımlar yaparak, önceden belirlenmiş toplumsal cinsiyet rollerine uyum sağladıkları saptanmıştır. Ayrıca, tropik meyvelerin üretilmesi, Instagram üzerinden satılması ve pazarlanmasının esneklik sağlaması, dolayısıyla kırsal hanelerde kadınların aşırı rol yükünün devam etmesine yardımcı olması nedeniyle tercih edildiği tespit edilmiştir (Brumfield & Özkan, 2016). Bu araştırma, yukarıda sözü edilen bulgular ışığında, toplumsal cinsiyet ve medya ile tarımda neoliberalleşme literatürlerinin kesişimine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Many farmers and investors have opted for tropical fruit growing in recent years due to these crops' nutritional and economic value in the global markets. Although agriculture in Turkey is dominated by small-scale family farmers (Başaran, 2020), female tropical fruit growers represent themselves as entrepreneurs, hence decision-makers on Instagram. Scholars working on the nexus of gender and media note that social media channels usually exacerbate traditional gender norms and roles, instead of empowering women (Duffy & Pruchniewska, 2017). By merging visual methodologies (Rose, 2016) and discourse analysis methods (Fairclough, 2001) with Goffman's dramaturgical analysis (1959), as well as based on a fieldwork and in-depth interviews, this research has attempted to find an answer to (i) why do female tropical fruit growers prefer using social media over other trade networks?, and (ii) how do they represent themselves around the product they are advertising? Accordingly, it has been found that female tropical fruit growers comply with their pre-given gender roles through posting on (i) healthy eating, (ii) elevated social class, (iii) strong family bonds, (iv) labor-intensive work, and (v) desire for more profits. It has also been identified that producing, selling, and marketing tropical fruits via Instagram is preferred since it ensures flexibility, thus helping maintain women's role overload in rural households (Brumfield & Ozkan, 2016). With these findings, this research has contributed to the intersection of the following two literatures: gender and media, and the neoliberalization of agriculture.