Evaluation of apelin and some biochemical parameters in coronary artery patients in mosul city
Musul şehirindeki koroner arter hastalarında apelın ve bazı biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi
- Tez No: 815158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu vaka kontrol çalışması, Eylül 2022'den Nisan 2023'e kadar Çankırı Karatekin Üniversitesi/ Biyokimya Anabilim Dalı'nda kalp hastalığı (koroner kalp hastalığı olarak da adlandırılan koroner arter hastalığı veya kalp hastalığı veya miyokardiyal iskemi gibi) tanısı konmuş farklı yaşlarda 78 hasta üzerinde yapılmıştır. Musul hastanelerinde ve 67 sağlıklı insandan oluşan kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, Apelin konsantrasyonu ölçüldüğünde, kontrol grubuna kıyasla kalp hastalığı olan kişilerde Apelin konsantrasyonunda önemli bir azalma olduğu bulundu. Apelin vücutta koruyucu bir sistem görevi gördüğü için konsantrasyonunun normal oranlarda olduğu gruptur. Bir grup biyokimyasal değişken ölçüldü ve konsantrasyonları ile Apelin konsantrasyonu arasında istatistiksel olarak korelasyon ilişkisi bulundu ve çalışmanın sonuçları şu şekildeydi: Acı çeken insanların kanındaki üre, kreatinin ve ürik asit konsantrasyonunda önemli bir artış Apelin konsantrasyonu ile korelasyonun ters orantılı olduğu biyokimyasal değişkenlerin normal konsantrasyonları içinde olan kontrol grubu ile karşılaştırıldığında kalp hastalığından kaynaklanan bir hastalık bulunmuştur, çünkü bu değişkenlerin konsantrasyonu ne kadar yüksekse, sırasıyla konsantrasyonu o kadar düşüktür Apelin ve kalp hastalığı üzerindeki etkisi ne kadar fazla ise, Aeplin konsantrasyonu ne kadar yüksek olursa kalp üzerindeki etkileri azaltır. Ayrıca hastalarda Apelin konsantrasyonuna kıyasla hem kolesterol hem de trigliseritlerde önemli bir artış olduğu ve hastalarda Apelin konsantrasyonuna göre yüksek yoğunluklu lipidlerin konsantrasyonunda önemli bir azalmanın yanı sıra katalaz enzimi gibi enzimatik antioksidanlarda da önemli bir azalma olduğu bulunmuştur. Kandaki Apelin konsantrasyonu ile karşılaştırıldığında albümin konsantrasyonunda, sodyum ve kalsiyum tuzlarının konsantrasyonunda ve ALT enziminde anlamlı bir fark bulmadık.
Özet (Çeviri)
The present case control study was performed from September 2022until April 2023 at Çankırı Karatekin Üniversitesi/ Department of Biochemistry on 78 patients of different ages with heart disease (such as coronary artery disease also called coronary heart disease or heart disease or myocardial ischemia) who were diagnosed in Mosul hospitals and were compared with the control group, which included 67 samples of healthy people, when measuring the concentration of Apelin, it was found that there was a significant decrease in the concentration of Apelin in people suffering from heart disease compared with the control group in which the concentration of Apelin was within normal rates, as it acts as a protective system of the body. A group of biochemical variables were measured and the correlation relationship was statistically found between their concentrations and the concentration of Apelin and the results of the study were as follows A significant increase in the concentration of urea, creatinine and uric acid in the blood of people suffering from heart disease was found compared with the control group, which was within the normal concentrations of biochemical variables, where the correlation with the concentration of Apelin was inversely related, as the higher the concentration of these variables, in turn, the lower the concentration of Apelin and the greater its effect on heart disease, while the higher the concentration of Aeplin reduces the effects on the heart .It was also noted that there is a significant increase in both cholesterol and triglycerides compared to the concentration of Apelin in patients, and it was also found that there is a significant decrease in the concentration of high-density lipids, as well as there is a significant decrease in enzymatic antioxidants, such as catalase enzyme, compared with the concentration of Apelin in patients. While we found no significant differences in the concentration of albumin, the concentration of sodium and calcium salts and the enzyme ALT compared with the concentration of Apelin in the blood.