Investigation of the relationship between vitamin d and osteoporosis in patients individuals with gout
Gut hastası bireylerde d vitamini ve osteoporoz ilişkisinin araştırılması
- Tez No: 815162
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARAİPEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
25-hidroksi D vitamininin ve hiperüriseminin (HU) düşük serum seviyeleri, osteoporoz gibi kemikle ilgili hastalıklara neden olabilir. HU ve D vitamini eksikliği yaygın olmasına rağmen, HÜ'lu Iraklı hastalarda D vitamini ve osteoporoz arasındaki ilişki şimdiye kadar bildirilmemiştir. Bu çalışmada Irak'ın Salahaddin Vilayeti'ndeki hastalarda artmış serum ürik asit (SUA) ile D vitamini arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Veriler, Ekim 2022'den Şubat 2023'e kadar Irak'taki Tikrit Eğitim Hastanesindeki laboratuvarlara devam eden 120 katılımcıdan toplanmıştır. Hasta grubu olarak SUA düzeyi referans değerlerin üst sınırının üzerinde olan 60 hiperürisemik hasta ve kontrol olarak ortalama SUA değeri olan 60 kişi (gönüllü) çalışmaya alındı. Açlık plazma kalsiyumu (Ca+2), C Reaktif protein (CRP) ve eritrosit sedimantasyon hızı (ESR) gibi geleneksel biyobelirteçler ölçüldü ve iki grup arasında karşılaştırıldı. İncelenen parametreler ve parametre düzeyleri cinsiyete göre analiz edildi. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 61,50 ± 9,2 iken, kontrol grubunda 52,2 ± 6,4'dir. Hasta ve kontrol grubunun SUA düzeyleri sırasıyla 7,51 ± 0,93 mg/dl ve 4,40 ± 0,98 mg/dL'dir. D vitamini düzeyi, SUA'sı yüksek hastalarda ortalama 20.39 ± 13.26 ng/mL ve kontrolde 36.22 ± 7.26 ng/mL'dir (normal seviyelerde) ve bu nedenle yüksek SUA'lı hastalarda D vitamini eksikliği yaygındı. Ayrıca HU hastalarında ortalama 8,49 ± 0,73 mg/dl ile daha düşük Ca+2, 18,06 ± 9,44 mg/dl ile daha yüksek CRP ve ortalama 35,50 ± 13,98 mm/dl ile daha yüksek ESR seviyeleri vardı. Ayrıca HU hastalarında normal SUA seviyelerine sahip olanlara kıyasla (sırasıyla Ca+2; 9,11 ± 0,384 mg/dl, CRP; 2,36 ± 1,716 mg/dl ve ESR; 9 ± 4 mm/sa) ortalama 8,49 ± 0,73 mg/dl ile daha düşük Ca+2, 18,06 ± 9,44 mg/dl ile daha yüksek CRP ve ortalama 35,50 ± 13,98 mm/dl ile ESR seviyeleri vardı. D vitamini düzeyi, Ca+2 (r=0.434, p=0.001) ile anlamlı pozitif ilişkiliydi ve SUA (r=-0.042, p=0.753), CRP (r=-0.155, p=0.238) ve ESR (r=-0,123, p=0,349) ile anlamlı olmayan ters bir korelasyon vardı. Bu veriler, D vitamini ve Ca+2 eksikliklerinin osteoporoz için önemli risk faktörleri olduğunu ve her ikisinin de kemik sağlığı için gerekli olduğunu göstermektedir. Ayrıca hiperürisemili hastalarda D vitamini ve Ca+2 çok önemlidir. Osteoporoz hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabilir ve önemli farklılıklar vardır. Bununla birlikte, düşük D vitamini ve Ca+2 ve yüksek CRP değerlerinin yanı sıra yüksek ESR değerlerine sahip kadın hastalar, HU veya gutlu erkek hastalardan daha yüksek bir riske sahiptir. Mevcut çalışmamızın sonuçları, kadın cinsiyet, ileri yaş, SUA miktarı, yüksek ESR ve CRP ve azalmış D vitamin ve Ca+2 düzeylerinin hepsinin osteoporoz riskini değerlendirmek için ilişkili değişkenler olduğunu doğrulamaktadır. Bulgular, D vitamini ve Ca+2 takviyesi ihtiyacını doğrulamaktadır. Mekanizmaları tam olarak anlamak ve D vitamini eksikliği ile hiperürisemi arasındaki ilişkiyi netleştirmek için D vitamini takviyesinin ürik asidi nasıl etkilediğini ve dolayısıyla bu takviye tedavisinin osteoporozu önleyip önleyemeyeceğini araştırmak da gereklidir.
Özet (Çeviri)
Low serum levels of 25-hydroxy vitamin D (Vit. D) and hyperuricemia (HU) may cause bone-related diseases such as osteoporosis. The relationship between Vit. D and osteoporosis among Iraqi patients with HU have not been reported so far, although HU and Vit. D deficiency is common. In this study, it is aimed to investigate the relationship between Vit. D with elevated serum uric acid (SUA) among patients in Salahaddin Province, Iraq. The data were collected from 120 participants attending laboratories in Tikrit Teaching Hospital in Iraq from October 2022 to February 2023. 60 hyperuricemic patients with SUA levels above the upper limit of the reference values as patients group and 60 individuals (volunteers) with average SUA values as controls were enrolled in the study. Traditional biomarkers such as fasting plasma calcium (Ca+2), C Reactive protein (CRP), and erythrocyte sedimentation rate (ESR) were measured and compared between the two groups. The studied parameters and parameter levels were analyzed according to gender. The mean age of the studied patients was 61.50± 9.2 years, while in the control group, it was 52.2 ± 6.4 years. The SUA levels of patients and control groups were 7.51 ± 0.93 mg/dl and 4.40 ± 0.98 mg/dL, respectively. Vit. D level is a mean of 20.39 ± 13.26 ng/mL in patients with elevated SUA and 36.22 ± 7.26 ng/mL (at normal levels) in the control, and therefore Vit. D deficiency was prevalent in patients with high SUA. Moreover, the HU patients had a lower level of Ca+2 with a mean of 8.49 ± 0.73 mg/dl and higher levels of CRP with a mean of 18.06 ± 9.44 mg/dl and ESR levels with a mean of 35.50 ± 13.98 mm/hr than those with normal SUA levels (Ca+2; 9.11 ± 0.384mg/dl, CRP; 2.36 ± 1.716mg/dl, and ESR; 9 ± 4mm/hr., respectively). Vit. D level was significant positively associated with Ca+2 (r= 0.434, p=0.001), and non-significantly inversely correlated with SUA (r=-0.042, p=0.753), CRP(r=-0.155, p=0.238), and ESR(r=-0.123, p=0.349). These data show that Vit. D and Ca+2 deficiencies are important risk factors for osteoporosis, and both are essential for bone health. Moreover, Vit. D and Ca+2 are very important for patients suffering from hyperuricemia. Osteoporosis can occur in both men and women, and there are differences significantly. However, female patients with low vitamin D and Ca2+ and high CRP values as well as high ESR values have a higher risk than male patients with HU or gout. The results of our current study confirm that female sex, older age, amount of SUA, elevated ESR and CRP, decreased Vit. D and Ca+2 levels are all correlated variables for assessing osteoporosis risk. These findings confirm the need for Vit. D and Ca+2 supplementation. To fully understand the mechanisms and clarify the association between Vit. D deficiency and hyperuricemia, it is also necessary to investigate how Vit. D supplementation affects uric acid and therefore whether this supplementation treatment can prevent osteoporosis.