Open design in fab lab ecosystems: The case of FabrikaLab İzmir
Fab lab ekosistemlerinde açık tasarım: FabrikaLab İzmir örneği
  1. Tez No: 815213
  2. Yazar: ANIL DİNÇ DEMİRBİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tasarım disiplini gelişmekte olan bir alan olarak değerlendirildiğinde, temel yapısının yenilikçi çıktıları sağlamak için herkesin açık bir şekilde erişebileceği bir araç haline dönüştüğü anlaşılmaktadır. Bu bağlamda, tasarım araştırması alanında açıklık ideolojisine doğrudan atıfta bulunan ve bu ideolojiyi yeniden yapılandıran açık paradigma ortaya çıkmıştır. Bu paradigma kapsamında, açık tasarım tasarım temelli bilginin şeffaf ve demokratik dağılımını simgeleyen temel bir terim niteliğindedir. Bu çalışmanın temel amacı, çoklu aktörler, katılımcılar, kurumlar, atölyeler ve ilgili mekansal unsurlar aracılığıyla yenilik ekosisteminde açık paradigma, dolayısıyla açık tasarımın kritik rolünü değerlendirmek ve anlamaktır. Bu çalışma, ana kapsamı olarak FabrikaLab İzmir'in ekosistemini ve üretim süreçleri içerisinde açık tasarımın operasyonel çerçevesini araştırmaktadır. Çalışma İzmir'de ortaya çıkan yenilik ağını da incelemekte ve vurgulamaktadır. Araştırmanın yöntemi, sırasıyla şu şekildedir: 1) çerçeve ve kavramsal analiz, 2) FabrikaLab İzmir'in mekansal dinamiğini keşfetmek için pilot anket ve kişisel gözlemler aracılığıyla gerçekleşmiş bir alan çalışması, 3) üstel ayırt edici kartopu örneklemesi ile seçilmiş olan katılımcılar için açık tasarımın temel unsurları ve fab lab ekosistem bileşenleriyle yapılandırılmış derinlemesine mülakat uygulaması. Bu araştırmanın bulguları, FabrikaLab İzmir'deki açık tasarım uygulamalarının çağdaş operasyonel dinamiğini ve üretim yöntemlerindeki temel kullanımlarını sunmakta ve gelecekteki uygulamalar için potansiyel araştırma alanları da önermektedir.
Özet (Çeviri)
As the design discipline has become an ever-evolving area, its main scope has shift itself to become an openly accessible medium for anyone to become utilized as the main driver behind innovative outputs. Throughout this process, open paradigm has emerged within the design research field to re-frame this rapid extension which directly refers to openness ideology. Within the scope of the given paradigm, open design has emerged as the foundational term to signify the transparent and democratic distribution of design-based knowledge. The main purpose of this study to evaluate and understand the crucial role of open paradigm and thus the open design framework itself within innovation ecosystem through multiple actors, participants, institutions, workshops and related spatial aspects. This study investigates the open design's operational framework within fabrication processes while considering the fab labs ecosystem of İzmir and its emerging innovation network as its main scope. The methodology has built on the following steps: 1) framework & conceptual analysis, 2) a field study to explore the spatial dynamic of the ecosystem of FabrikaLab İzmir through pilot survey and personal observations, 3) The use of exponential snowball sampling and in-depth interviews which structured through open design drivers and fab labs ecosystem components for selected participants. The findings of this research present the contemporary operational dynamic of open design framework within FabrikaLab İzmir and its core utilities on fabrication methods. The findings also suggest potential research areas for future implications within the given framework.