Telekelik PCL homo ve PCL-PSt-PCL blok tipi makrofotobaşlatıcılarınsentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of telechelic PCL homo and PCL-PSt-PCL block type macrophotoinitiators
  1. Tez No: 815232
  2. Yazar: SEVİN ABDULRAHMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında telekelik poli (ɛ−kaprolakton) (B-PCL-B) homo ve poli (ɛ−kaprolakton)-polistiren-poli(ɛ-kaprolakton) (B-PCL-PSt-PCL-B) blok tipi makrofotobaşlatıcıların sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirildi. Bu amaçla öncelikle, benzoin başlatıcısı ve Sn(Oct)2 katalizörü varlığında ɛ−kaprolakton monomerinin halka açılması polimerizasyonu (ROP) gerçekleştirilerek zincirin bir ucunda benzoin fotoaktif grubu (B) bulunduran iyi-tanımlanmış PCL makrofotbaşlatıcısı (B-PCL) sentezlendi. Sentezlenen bu PCL makrofotobaşlatıcısı 4,4′-azobis(4-siyanovalerik asit) (ACVA) ile tepkimeye sokularak zincir ortasında azo grubu (-N=N-), zincirin her iki ucunda benzoin fotoaktif grubu (B) bulunduran polimere (telekelik makro azo PCL fotobaşlatıcısı, B-PCL-B) dönüştürüldü. Daha sonra elde edilen telekelik B-PCL-B makrofotobaşlatıcısı stiren monomerinin termal serbest radikalik polimerizasyonunda bir makrobaşlatıcı olarak kullanılarak telekelik B-PCL-PSt-PCL-B blok tipi makrofotobaşlatıcısı sentezlendi. Makrofotobaşlatıcıların karakterizasyonu FT-infrared, 1HNMR, 13C-NMR, GPC, UV-Vis ve floresans teknikleri ile gerçekleştirildi. İlave olarak, elde edilen telekelik B-PCLPSt-PCL-B makrofotobaşlatıcısı siklohekzen oksit (CHO) monomerinin fotokimysal katyonik polimerizasyonunda bir ön polimer kullanılarak PCHO-PCL-PSt-PCL-PCHO (ABCBA tipi) şeklinde beş bloklu bir kopolimer sentezlendi. Sentezlenen beş bloklu kopolimerin karakterizasyonu FT-infrared, 1H-NMR ve GPC teknikleri ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, synthesis and characterization of telechelic poly(ɛ−caprolactone) (B-PCL-B) homo and poly(ɛ-caprolactone)-polystyrene-poly(ɛ−caprolactone) (B-PCL-PSt-PCL-B) block type macrophotoinitiators were performed. For this purpose first, well-defined PCL macrophotoinitiator with benzoin photoactive group (B) at one end of the chain (B-PCL) was synthesized via ring-opening polymerization (ROP) of ɛ−caprolactone monomer in the presence of benzoin initiator and Sn(Oct)2 catalyst. The synthesized B-PCL macrophotoinitiator was reacted with 4,4′-azobis(4-cyanovaleric acid) (ACVA) to form a polymer with an azo group (-N=N-) in the middle of the chain and benzoin photoactive groups (B) at both ends of the chain (telechelic macro-azo PCL photoinitiator, B-PCL-PSt-PCL-B). Then, telechelic B-PCL-PSt-PCL-B block type macrophotoinitiator was synthesized via thermal free radical polymerization using telechelic B-PCL-B macrophotoinitiator as the macroinitiator and styrene as the monomer. Characterization of the macrophotoinitiators was performed by FT-infrared, 1H-NMR, 13C-NMR, GPC, UV-Vis and fluorescence techniques. In addition, the synthesized B-PCL-PSt-PCL-B macrophotoinitiator was used as a prepolymer in the photoinduced free radical promoted cationik polimerization of cyclohexene oxide (CHO) monomer to prepare a five-block copolymer as PCHO-PCL-PSt-PCL-PCHO (ABCBA type copolymer). The characterization of the synthesized five-block copolymer was done by FT-infrared, 1H-NMR and GPC techniques.