İyi-tanımlanmış telekelik makro azo poli(L-laktid) fotobaşlatıcısının sentezi ve blok kopolimerizasyonda kullanılması
Synthesis of a well-definded telechelic macro azo poly(L-lactide) photoinitiator and its use in block copolymerization
- Tez No: 815238
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında, halka açılması polimerizasyonu (ROP) ve normal kondenzasyon yöntemlerinin birleştirilmesi ile iyi tanımlanmış telekelik makro azo poli(L-laktid) (PLLA) fotobaşlatıcısı sentezlendi ve blok kopolimer eldesinde kullanıldı. Bu amaçla öncelikle, L-laktid (LLA) monomerinin halka açılması polimerizasyonu (ROP) benzoin (B) başlatıcısı ve Sn(Oct)2 katalizörü varlığında gerçekleştirilerek zincir ucunda benzoin fotoaktif grubu bulunduran iyi tanımlanmış PLLA makrofotobaşlatıcısı (B-PLLA) sentezlendi. Daha sonra B-PLLA makrofotobaşlatıcısı 4,4′-azobis(4-siyanovalerik asit) (ACVA) ile kondenzasyona sokularak zincir ortasında azo grubu (-N=N-) ve zincirin her iki ucunda benzoin fotoaktif grubu bulunduran polimer bir polimer olan telekelik makro azo azo poli(L-laktid) fotobaşlatıcısı (B-PLLA-N=N-PLLA-B) elde edildi. Elde edilen bu makrofotobaşlatıcı blok kopolimer eldesinde bir ön polimer olarak kullanıldı. Bu ön polimer stiren (St) monomerinin termal serbest radikalik polimerizasyonunda bir makrobaşlatıcı olarak kullanılması ile telekelik blok tipi bir makrofotobaşlatıcı (B-PLLA-PSt-PLLA-B) elde edildi. Makrofotobaşlatıcıların karakterizasyonu FT-infrared, 1H NMR, GPC, UV-Vis ve floresans yöntemleri ile gerçekleştirilecektir. Son aşamada elde edilen telekelik B-PLLA-PSt-PLLA-B makrofotobaşlatıcısı siklohekzen oksit (CHO) monomerinin fotokimyasal katyonik polimerizasyonunda bir ön polimer olarak kullanılmasıyla ve ABCBA tipi beş bloklu bir kopolimer elde edildi. Sentezlennen ABCBA tipi blok kopolimerin karakterizasyonu FT-infrared, 1H NMR ve GPC teknikleri ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a well-defined telechelic macro azo poly(L-lactide) (PLLA) photoinitiator was synthesized by combining ring-opening polymerization (ROP) and normal condensation methods and used in the synthesis of block copolymer. For this purpose first, a well-defined PLLA macrophotoinitiator (B-PLLA) with benzoin photoactive group (B) at one end of the chain was synthesized via ring-opening polymerization (ROP) of L-lactide monomer in the presence of benzoin (B) initiator and Sn(Oct)2 catalyst. Then, the condensation reaction between synthesized B-PLLA macrophotoinitiator and 4,4′-azobis(4-cyanovaleric acid) (ACVA) gave a polymer with an azo group (-N=N-) in the middle of the chain and benzoin photoactive groups (B) at both ends of the chain, namely, telechelic macro azo PLLA photoinitiator (B-PLLA-N=N-PLLA-B). The obtained macrophotoinitiator was used as a prepolymer in the synthesis of block copolymer. This prepolymer was used as a macroinitiator in the thermal free radical polymerization of styrene (St) monomer to obtain a telechelic block type macrophotoinitiator (B-PLLA-PSt-PLLA-B). Characterization of the macrophotoinitiators was performed by FT-infrared, 1H NMR, GPC, UV-Vis and fluorescence measurements. In the last step, an ABCBA type five-block copolymer was obtained by using the telechelic B-PLLA-PSt-PLLA-B macrophotoinitiator as a prepolymer in the photoinduced free radical promoted cationic polymerization of cyclohexene oxide (CHO) monomer. Characterization of the synthesized ABCBA type block copolymer was done by FT-infrared, 1H NMR, and GPC techniques.