Genel lise öğrencilerinin açıköğretim lisesine ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi (Ankara ili örneği)
Research aiming evaluation of comments of general lycee students on open education lycee
- Tez No: 81525
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
117 Özet Genel Lise öğrencilerinin Açık öğretim Lisesi'ne ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesini amaçlayan bu araştırmada yöntem olarak tarama modeli kullanılmıştır. Literatür tarama tekniği kullanılarak öğrencilerin görüşlerini yansıtacak anket formu geliştirilmiştir. Anket, kişisel bilgilerin elde edilmesine ve uygulamalarla ilgili görüşlerin belirtilmesine yönelik sorulan içeren iki bölüm halinde düzenlenerek, Ankara İli belediye sınırlan içerisinde bulunan okullardaki toplam 415 öğrenciye uygulanmıştır. Uygulama sonunda elde edilen veriler frekans, yüzde ve Khi-kare (X2) kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre öğrencilerin sınıfların aşın kalabalıklığından rahatsız olduklan ve bu yüzden derslerde konuların yeterli düzeyde tekrar edilemediği, deney ve gözleme yer verilmediği belirlenmiştir. Öğrencilerin genel olarak başanlı olmakta zorlandıklan derslerde Açık Öğretim Lisesi için hazırlanmış radyo ve TV derslerini izlemek ya da kaydedilmiş kaset ve video bantlardan yararlanmak istedikleri tespit edilmiştir. Açık öğretim Lisesi içi hazırlanan radyo ve TV derslerini özellikle alt gelir grubunda bulunan öğrencilerin izlediği saptanmıştır. Aynca Açık öğretim Lisesi tarafından oluşturulacak bir eğitim merkezinden bütün öğrencilerin yararlanmak istedikleri belirlenmiştir. 1*35$*' #3^*
Özet (Çeviri)
116 SUMMARY Within this research aiming evaluation of comments of General Lycee Students on Open Education Lycee; scanning model is used as method. By using literature scanning technique, survey forms are improved reflecting the comments of student. Surveys are applied to 415 students totally within Ankara municipality boundaries; by being organised in two parts consisting of personal information and 37 mentioning of comments on applications. Data gained end application are analised using frequency, percentage and Khi-square (x2). According to results obtained, it is determined mat student are complaining about crowded classes and so subjects can't be repeated enough during lessons, experiments and observations are'nt performed. In lessons where students fail in success it is found that they want to watch radio, TV lessons prepared for Open Education Lycee or recorded tapes, video cassettes. It is determined that low income group students watch said programs. In addition, it is noted that all students want to benefit education centre set by Open Education Lycee In the comparison about personal characteristics of students, no meaning full difference is determined between comments of girl and boy students on proposals. Recommendations are improved taking results, basis and sources, annexes are enclosed at the end of research.