Yabancı dil (İngilizce) ders kitapları yoluyla öğrencilere sunulan kültürel öğeler
Cultural elements presented to students through English course books
- Tez No: 81524
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY KÖNİG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
103 ÖZET Bu çalışmada "İngilizce yabancı dil ders kitapları yoluyla öğrencilere sunulan kültürel öğelerin neler olduğu çözümlemeli olarak ele alınmıştır. Birinci bölümde araştırmanın temel kavramları ve konulan üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, kültürlerarası anlayış ve kültürün farklı tanımları üzerinde durulmaktadır. Üçüncü bölümde, yabancı dil öğretimi ve kültür ilişkisinden sözedilmektedir. Dördüncü bölümde, yabancı dil öğretiminde kültürlerarası etkenlerin rolü üzerinde durulmaktadır. Beşinci bölümde, araştırma yöntemi olarak kullanılan 'İçerik Analizi'ne değinilmektedir. Altıncı bölümde, İngilizce yabancı dil ders kitaplarında yeralan kültürel alt kategorilerin neler olduğu ve bunların açıklamalarına yer verilmektedir. Yedinci bölümde, araştırmadan elde edilen bulgulara yer verilmektedir. Son olarak sekizinci bölümde araştırmadan elde edilen sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
104 ABSTRACT In this research, the cultural elements presented to the students through the English course books have been analytically discussed. In the first chapter, the basic concepts of the research and related subjects have been mentioned. In the second chapter, the cross-cultural understanding and the different aspects of the culture have been mentioned. In the third chapter, the relation between the teaching of English as a foreign language and the culture has been discussed. In the fourth chapter the role of the cross-cultural elements in teaching of English as a foreign language has been discussed. In the fifth chapter, the content analysis used as the main research method has been explained. In the sixth chapter, the cultural subcategories covered in English course books have been explained. In the seventh chapter, the findings acquired in the research have been discussed. In the eighth chapter, the results acquired in the research have been evaluated.