The bureaucratization and modernization of the naib in the Ottoman Empire: 1839-1864
Osmanlı İmparatorluğu'nda naiblik kurumunun bürokratikleşmesi ve modernleşmesi: 1839-1864
- Tez No: 815286
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR TOLGA CORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez, erken Tanzimat döneminde Osmanlı İmparatorluğu'nda naiblik makamını incelemektedir. Araştırmanın amacı, Tanzimat döneminde Osmanlı Devleti'nin hukuk alanındaki reformlara ışık tutmaktır. 17. ve 18. yüzyıllarda Osmanlı hukuk sisteminde iltizamın yaygınlaşmasıyla, naibler, kadıların hukuki ve idari yetkileri ile taşrada önemli güç sahipleri haline gelmişti. Tanzimat'la birlikte bu konum, diğer yerel iktidar sahipleri ile birlikte yeni kurulan merkezi yönetimin hedefi haline geldi. Bu çalışmada, hukuk alanında yaşanan dönüşüm, Tanzimat döneminin merkeziyetçilik anlatısına göre analiz edilmektedir. Bu tez, naiplerin yasal ve idari güçlerini kullanarak diğer yerel ve merkezi aktörlerle siyasi ilişkiler kuran ve yerel siyasette önemli rol oynayan siyasi aktörler olduğunu öne sürmektedir. Son olarak, hükümetin yargı alanı üzerindeki kontrolünü artırmak için naipler üzerinde yeni kontrol biçimleri yarattığı iddia edilmektedir. 1839-1864 yılları arasında görevden alınan naiplerin sayılarının analizine dayanarak, hükümetin naiblere karşı bir güç mekanizması kurmak için usulsüzlük, yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla naipleri görevden alma uygulamasını sıklıkla kullandığı ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the office of naib in the Ottoman Empire during the early Tanzimat era. The aim of the research is to understand the reformation and transformation in the legal domain of the Ottoman Empire during the Tanzimat period. With the spread of tax farming in the Ottoman legal system during the 17th and 18th centuries the naibs became important power holders in the provinces with the total legal and administrative power of the kadıs. With the Tanzimat order, this position became a target of the newly established central government together with the other local power holders. The transformation in the legal domain in this period is analyzed according to the centralization narrative of the Tanzimat era. The thesis argues that the naibs were important local political actors with their legal and administrative capacities, who allied or challenged the other local and central actors and played an essential role in local politics. Lastly, it is claimed that the government created new forms of control over the naibs to increase its control over the judiciary domain. Based on the analysis of the number of dismissed naibs between 1839 and 1864, it is argued that the government used the practice of dismissing naibs with the claims of impropriety, corruption and bribery frequently to establish a power mechanism against the naibs.