Sustainable supplier selection in fuzzy environment: A case study in Turkey
Bulanık çevrede sürdürülebilir tedarikçi seçimi: Türkiye'den bir vaka çalışması
- Tez No: 815291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüz iş dünyasında, tedarik zinciri performansı bir şirketin rekabet gücünü belirler. Önemli enerji gereksinimleriyle başa çıkan üretim şirketleri, kesintisiz bir tedarik zinciri yönetim sistemi sürdürmek için sürdürülebilir tedarikçiler seçmelidir. Ancak, enerji tedariki karmaşıklıkları, dünya siyaseti tarafından sıklıkla etkilenerek bu sürece zorluklar ekler.Sürdürülebilir tedarikçi seçimi, mali, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik olmak üzere üç temel kriteri içerir. Ancak, süreç, dil tabanlı ifadeler ve insan değerlendirmeleri içerir, bu da potansiyel hatalara ve en uygun seçimlerin yapılmamasına yol açar. Bu çalışmada, şirketten on tedarik zinciri uzmanının katılımıyla SF-TOPSIS yöntemi kullanılarak tedarikçi sürdürülebilirliği değerlendirilmiştir. İnsan hatalarını azaltarak, çalışma, yöntemin en uygun sürdürülebilir tedarikçinin seçilmesindeki etkinliğini göstermektedir.SF-TOPSIS, En Sürdürülebilir Tedarikçi olarak Tedarikçi 2'yi ve ona yakın bir farkla Tedarikçi 3'ü belirledi, Tedarikçi 1 ise en az sürdürülebilir olanı olarak sıralandı. Çalışmanın sonuçları, karar vericilerin önceki gerçek hayattaki seçimlerinden farklılık gösteriyor ve Güney Türkiye'deki üç fabrikaya Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) satın almak için Tedarikçi 2 ile müzakereler yapılmasını öneriyor. Sürdürülebilirliği önceliklendirerek ve SF-TOPSIS gibi güçlü yöntemleri kullanarak, üretim şirketleri güçlü bir tedarik zinciri yönetim sistemi kurarak rekabetçi iş dünyasında uzun vadeli başarı sağlayabilirler.
Özet (Çeviri)
In today's business world, supply chain performance determines a company's competitiveness. Manufacturing companies, dealing with significant energy requirements, must select sustainable suppliers to maintain a seamless supply chain management system. However, energy supply complexities, often influenced by world politics, add challenges to this process.Sustainable supplier selection involves three main criteria: fiscal, environmental, and social sustainability. Yet, the process contains linguistic terms and human judgment, leading to potential errors and suboptimal choices. This study employs the SF-TOPSIS Method, involving ten supply chain professionals from a company to evaluate supplier sustainability. By reducing human errors, the study demonstrates the method's effectiveness in selecting the most suitable sustainable supplier. SF-TOPSIS identified Supplier 2 as the most sustainable option, followed closely by Supplier 3, while Supplier 1 ranked as the least sustainable. The study's results differ from the decision-makers' previous real-life selection, suggesting negotiations with Supplier 2 for purchasing Liquefied Natural Gas (LNG) for three factories in Southern Turkey. By prioritizing sustainability and employing robust methods like SF-TOPSIS, manufacturing companies can establish stronger supply chain management systems, ensuring long-term success in the competitive business landscape.