Örgütsel adaletin örgütsel bağlılığa ve çalışan performansına etkisi: Ankara'da bir inşaat firmasında inceleme
The effect of organizational justice on organizational commitment and employee performance: An investigation in a construction company in Ankara
- Tez No: 815292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÖZDE İYİCİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı örgütsel adaletin iş performansı ve örgütsel bağlılığa etkisinin araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda araştırma modeli ve araştırma hipotezleri oluşturulmuştur. Araştırmanın örneklemini Ankara ilinde faaliyet yürüten bir inşaat firmasında tam zamanlı çalışan 133 katılımcıdan oluşturmaktadır. İnşaat sektörü üzerinden yapılan bu araştırmada veri toplamak için anket yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında Örgütsel Bağlılık Ölçeği, Örgütsel Adalet Ölçeği ve İş Performansı Ölçeği kullanılmıştır. SPSS 27 programı kullanılarak veri analizi yapılmıştır. Ölçekler hesaplandıktan sonra, analize başlamadan önce tüm ölçüm araçlarının normal dağılım varsayımını sağlayıp sağlamadığı kontrol edilmiştir. Bu kontrol aşaması sırasında, ölçeklere ait çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılmaktadır. Bu değerlerin -2 +2 referans aralığını içermektedir. Bu değerlemenin sonucu olarak, parametrik testlerin kullanılması tercih edilmiştir. Parametrik testlerden olan Pearson Korelasyon analizi; ölçüm araçlarına ait puanların birbiri arasındaki ilişkiyi test etmek için, Bağımsız Örneklemler t-testi ve ANOVA testi; ölçüm araçlarına ait puanları üç ve daha fazla gruba göre karşılaştırmak için yapılmıştır. Basit Doğrusal Regresyon analizi ile yordayıcılık durumu ölçülmüştür. Araştırmanın sonuçlarına göre, örgütsel adaletin örgütsel bağlılık ve çalışan performansında etkili bir faktör olduğu ortaya konmuştur. Örgütsel adaletin örgütsel bağlılık ve çalışan performansı ile ilişkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of organizational justice on job performance and organizational commitment. In line with this purpose, the research model and research hypotheses were formed. The sample of the research consists of 133 participants working full-time in a construction company operating in Ankara. The survey method was used to collect data in this research on the construction sector. Organizational Commitment Scale, Organizational Justice Scale and Job Performance Scale were used to collect data. Data analysis was performed using SPSS 27 program. After the scales were calculated, it was checked whether all measurement tools met the assumption of normal distribution before starting the analysis. During this control phase, the skewness and kurtosis values of the scales are examined. These values include the reference range of -2 +2. As a result of this evaluation, the use of parametric tests was preferred. Among the parametric tests, Pearson Correlation analysis was used to test the relationship between the scores of the measurement tools, Independent Samples t-test and ANOVA test were used to compare the scores of the measurement tools according to three or more groups. Predictive status was measured by Simple Linear Regression analysis. According to the results of the study, it was revealed that organizational justice is an effective factor in organizational commitment and employee performance. The relationship between organizational justice and organizational commitment and employee performance.