The impact of the use of Padlet on high school students' writing skills
Padlet uygulamasının lise öğrencilerinin yazma becerileri üzerine etkisi
  1. Tez No: 815294
  2. Yazar: ÖMÜR ERDOĞDU DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı (a) lise öğrencilerinin İngilizce yazma derslerinde Padlet uygulamasının akademik başarılarına olan etkisini incelemek, (b) uygulama sonrasında gözlem grubu öğrencilerinin Padlet dijital duvar uygulamasına yönelik memnuniyet düzeylerini incelemektir. Bu bağlamda sözkonusu çalışmaya Ankara Keçiören Abdurrahim Karakoç Anadolu Lisesinin 50 11. Sınıf öğrencisi katılmıştır. Çalışmanın başında control 25 ve gözlem (25) grubu öğrencilerine ön-test uygulanmış.uygulama sonrasında da her iki gruba da son-test uygulanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde de gözlem grubu öğrencilerine 4-noktalı Likert ölçeği ile bir memnuniyet anketi uygulanmıştır. Çalışma sonucunda yapılan uygulamanın etkililiği, fayda durumu, ve memnuniyet düzeyinin yüksekliği görülmüştür. Bununla beraber çalışma işbirlikçi öğrenmeyi ve çalışmayı, dijital bir ortamda fikir üretip paylaşmayı da sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to (a) examine how Padlet activities affected learners' writing skills in the classroom and outside of the classroom and analyse their academic performance to observe the effect of Padlet application and (b) examine if the students are satisfied with the usage of that digital tool during their writing lessons. In this context, 50 11th grade students of Ankara Keçiören Abdurrahim Karakoç Anatolian High School from the same level participated to the study. At the begining of the study a pre-test with one question was implemented to the experimental (25) and control group (25) of students. Following the treatment, a post-test with one question was implemented to examine the effect of Padlet virtual wall. In the second part of the study, the satisfaction of the students was evaluated with a 4-point Likert scale survey and it shed light to the questions of the study. The activities were effective and beneficial in terms of developing their English writing skills and increasing their satisfaction after using Padlet application. The study also provided how to use Padlet in the classroom before starting writing and how to share their ideas, and work together on a writing topic.