Adi ortaklıkta ortaklık borcunu ifa eden ortağın rücu talebi
- Tez No: 815308
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Adi ortaklıklarda ortakların kendi aralarındaki ilişkileri, tıpkı üçüncü kişilerle olan ilişkilerinde olduğu gibi, uygulamada karşılaşılan birçok karmaşık sorunun temelini oluşturmakta ve bu nedenle doktrinde farklı yazarlarca sıklıkla ele alınmaktadır. Bu sorunların çözümü açısından ise, ortaklar arasındaki ilişkilerin temellerinin doğru kavranması ve borçlar hukuku temelinde yer alan genel prensiplerin dikkatle uygulanması oldukça önemlidir. Benzer şekilde ortaklar arasındaki rücu talepleri de, ancak adi ortaklık ve müteselsil borçluluk gibi ana kurumların ardındaki temelin sağlam bir şekilde ortaya konulmasıyla çözülebilecek konulardan biridir. Söz konusu çalışmada, ortaklık borcunu ifa eden ortağın rücu talebi bu bağlamda ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
In partnerships, the relations between the partners, just as the partnership's relations with third parties, are the source of many complex problems encountered in practice and addressed by many scholars in academic writings. Resolving these issues necessitates a correct understanding of the fundamentals underlying said relations and a careful application of the core general principles of law of obligations. Likewise, the recourse claims between the partners is one of the issues that could only be resolved by establishing the rationale behind the fundamental legal concepts such as partnership and joint and several liability. In this study, the recourse claim of the partner who fulfills the partnership obligation is discussed in this context.