Kur'ân-ı Kerîm'de çocuk hakları
Children's rights in the Qur'an
- Tez No: 815349
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAİMA İSRAFİLOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
“Kur'ân-ı Kerîm'de Çocuk Hakları”nı konu edinen bu çalışma giriş iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında ön hazırlık olması açısından, araştırmanın konusuna, önemine, amacına, metoduna ve konuyla ilgili çalışmalara yer verilmiştir. Birinci bölümde, konunun kavramsal tanımlamalarına ve tarihsel çerçevesine yer verilmiştir. Bu tanımlamalar çalışmamızın temelini oluşturmada önemli bir destek niteliğindedir. İkinci bölümde ise, iki ana başlık etrafında; doğum öncesi haklar ve doğum sonrası haklar şeklinde dönemlere ayırıp çocuk haklarının neler olduğu ve bu hakların kimler tarafından karşılanması gerektiği, sorumlulukların kime ait olduğu Kur'ân-ı Kerîm ve Hadisler ışığında belirtilmiştir. Sonuç kısmında ise, ailenin en küçük bireyi olan çocuğun, toplumun en küçük yapısı olan bir başka aileye dönüşümüne ve sonrasında bir toplum olup kocaman bir medeniyetin oluşumuna temel olması yönüyle kıymetinin bilinmesinin gerekliliğine ve bu gerekliliğin sonucu olarak da sahip olduğu tüm hakların kendisine teslim edilmesinin zorunluluğu neticesine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which deals with“Children's Rights in the Qur'an”, consists of an introduction, two parts and a conclusion. In the introduction part, the subject of the research, its importance, purpose, method and related studies are included in terms of being a preliminary preparation. In the first chapter, the conceptual definitions and historical framework of the subject are given. These definitions are an important support in forming the basis of our study. In the second part, around two main headings; It has been divided into periods as prenatal rights and postnatal rights, what the rights of the child are, who should meet these rights, and who has the responsibilities, in the light of the Qur'an and hadiths. In the conclusion part, the child, who is the smallest member of the family, transforms into another family, which is the smallest structure of the society, and later on the necessity of being a society and the necessity of recognizing its value in terms of being the basis for the formation of a great civilization, and as a result of this necessity, the necessity of surrendering all the rights it has.has been reached.