Ciddi gastroözafajial reflü şikayeti olan hastalarda barrett özafagusun araştırılması
  1. Tez No: 815357
  2. Yazar: FATİH ÖNER KAYA
  3. Danışmanlar: DR. BURHAN BEDİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
CİDDİ GASTROÖZAFAJİAL REFLÜ ŞİKAYETİ OLAN HASTALARDA BARRETT ÖZAFAGUSUN ARAŞTIRILMASI ÖZET Tanım: Reflü özofajiti, GERD'ın en yaygın tezahürüdür. GERD, Barrett Özofagusu (BE) gelişiminde birincil risk faktörüdür. Reflü özofajitinin en yaygın semptomu midedir. Gastrik asidin reflü ve yaralanmasına katkıda bulunan faktörler arasında alkol, bazı içecekler, yemekler ve yaşam tarzı koşulları bulunmaktadır. Reflü özofajiti ile ilişkilendirilen diğer semptomlar arasında regürjitasyon ve odinofaji bulunmaktadır. Yöntem: Reflü ile ilgili sorunları olan 32 hastada bir çalışma yürüttük. Endoskopi, gastroözofageal reflü için test yapma standardı haline geldiğinden, tüm katılımcılarda endoskopik değerlendirmeler gerçekleştirdik ve biyopsi aldık. Hem CLO hem de patolojik testler Helicobacter pylori (Hp) için gerçekleştirildi ve bu iki testin sonuçları karşılaştırıldı. Sonuçlar: Çalışma, 15 kadın ve 17 erkekten oluşan 32 hastayı kapsamaktadır. Ortalama yaş yaklaşık 45'tir (aralık 26-68). Gözlemlenen semptomlar arasında 31 hastada (%96,9) mide yanması, 25 hastada (%78,1) regürjitasyon ve 30 hastada (%93,8) yutma güçlüğü vardı. Endoskopik sonuçlar şöyledir: 11 hastada (%34,4) LES (Alt Özofageal Sfinkter) yetersizliği, 20 hastada (%67,5) hiatus hernisi ve 10 hastada (%31,3) özofajit bulunmuştur. Patolojik sonuçlar, 16 hastada (%50) BE, 14 hastada kronik özofajit, 3 hastada (%9,4) intestinal metaplazi, 2 hastada (%6,3) odaklanmış adenokarsinom ve 4 hastada (%11,5) displazi olduğunu göstermiştir. CLO testi, Hp'nin %78 pozitif olduğunu ve patolojik testin %75 Hp pozitifliği gösterdiğini ortaya koymuştur. Sonuç: Barrett Özofagusu (BE), düzenli aralıklarla endoskopi ve biyopsi ile izlenmelidir. Çoğu durumda, BE'nin nedeni gastroözofageal reflüye atfedilir. BE'nin artan riskiyle ilişkilendirilen faktörler arasında kronik GERD, beyaz ırk, erkek cinsiyet, sigara içmek, alkol tüketimi, merkezi obezite ve aşırı kilolu olmak bulunmaktadır. Bu faktörlerin tümü, adenokarsinomun gelişme riskini artırır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Definition: Reflux esophagitis is the most common manifestation of GERD. GERD is a primary risk factor in the development of Barrett's Esophagus (BE). The most common symptom of reflux esophagitis is heartburn. Factors that contribute to injury and increased reflux of gastric acid include alcohol, certain beverages, meals, and lifestyle conditions. Other symptoms associated with reflux esophagitis include regurgitation and odynophagia. Method: We conducted a study on 32 patients with reflux-related problems. As endoscopy has become the standard method for testing for gastroesophageal reflux, we employed endoscopic evaluations on all participants and took biopsies. Both CLO and pathological tests were conducted for Helicobacter pylori (Hp), and results from these two tests were compared. Results: The study comprised 32 patients, 15 women and 17 men. The average age was approximately 45 (range 26-68). Symptoms observed included heartburn in 31 patients (96.9%), regurgitation in 25 patients (78.1%), and dysphagia in 30 patients (93.8%). Endoscopic results were as follows: 11 patients (34.4%) had LES (Lower Esophageal Sphincter) inadequacy, 20 patients (67.5%) exhibited hiatal hernia, and 10 patients (31.3%) had esophagitis. Pathological results showed 16 patients (50%) with BE, chronic esophagitis in 14 patients, intestinal metaplasia in 3 patients (9.4%), focal adenocarcinoma in 2 patients (6.3%), and dysplasia in 4 patients (11.5%). The CLO test showed Hp positivity in 78%, and the pathological test showed 75% positivity for Hp. Conclusion: Barrett's Esophagus (BE) should be monitored at regular intervals with endoscopy and biopsy. In most cases, the cause of BE is attributed to gastroesophageal reflux. Factors associated with an increased risk of BE include chronic GERD, being of the white race, male gender, smoking, alcohol consumption, central obesity, and being overweight. All these factors elevate the risk for the development of adenocarcinoma. could you trade for turkish