Ratlarda böbrek iskemi-reperfüzyon hasarında diosmin hesperidin'inetkinliği: Deneysel çalışma
Activity of diosmin-hesperidin in kidney ischemia-reperfusion injury in rats: Experimental study
  1. Tez No: 815365
  2. Yazar: KENAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: UZMAN ERİM ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Rat böbreğinde iskemi-reperfüzyon hasarında diosmin-hesperidin'in (DAFLON®) etkinliğini deneysel bir çalışma ile araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: 24 adet Wistar Rat deneysel çalışma için kullanıldı. Her grup 8 adet denekten oluşmaktaydı. Sham grubu (grup 1) histopatolojik inceleme için nefrektomi ve biyokimyasal analiz için kan alınan gruptu. Kontrol grubu (grup 2) 1 saat iskemi ve 24 saat reperfüzyon yapılıp sonrasında histopatolojik inceleme için nefrektomi ve biyokimyasal analiz izin kan alınan gruptu. Tedavi grubu (grup 3) ise 10 gün boyunca 80mg/kg/gün dozunda diosmin hesperidin (DAFLON®) verildikten sonra 1 saat iskemi ve 24 saat reperfüzyon yapılıp sonrasında histopatolojik inceleme için nefrektomi ve biyokimyasal analiz için kan alınan gruptu. Bulgular: Yapılan biyokimyasal analizler ve histopatolojik değerlendirmeler sonucunda tedavi grubunda diğer gruplara göre daha anlamlı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study was to investigate the effects of diosmin hesperidin (DAFLON®) on tissue damage in kidney after ischemia/reperfusion hindlimb, by assessing blood biochemical assay and histopathological analysis. Material and Methods: 24 Wistar rat was used for experimental studies. Each group was composed of 8 subjects. In Sham group (group 1) partial nephrectomy had applied for histopathological examination and blood had received for biochemical analysis. In Control group (grup 2), 1 h ischemia followed by 24 h reperfusion period was performed then partial nephrectomy had applied for histopathological examination and blood had received for 284 biochemical analysis. The treatment group (Grup 3) were given diosmin hesperidin (DAFLON®) 80 mg kg-1 day-1 for 10 days then1 h ischemia followed by 24 h reperfusion period was performed then partial nephrectomy had applied for histopathological examination and blood had received for biochemical analysis. Results: Biochemical analysis and histopathological assessments configured as a result of the treatment group than in the other groups were significant results.