Çocukluk çağı obezitesini etkileyen faktörlerin retrospektif olarak araştırılması ve 10 yıllık izlemi
Retrospective study of factors affecting childhood obesity and 10-year follow-up
- Tez No: 881921
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHSAR DAMLA GÖKŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Obezite, ülkemizde ve dünyanın diğer ülkelerinde önemli bir halk sağlığı sorunudur. Beslenme değişiklikleri ve artan fiziksel aktivite dahil aile temelli yaşam tarzı müdahaleleri, çocuklarda kilo yönetiminin temelidir. Tedavinin başlangıç aşamasının belirlenmesinde çocuğun yaşı, obezitenin şiddeti ve obeziteye bağlı komorbiditelerin varlığı göz önünde bulundurularak kilo yönetimine aşamalı bir yaklaşım önerilmektedir. Bu çalışmada ekzojen obezitesi olan çocuklarda başvuruda obeziteye neden olabilecek nedenleri, ağırlık kaybı yönetimi ve ağırlık artışından kaynaklanan komorbiditelerin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı Polikliniğinde ekzojen obezite tanısıyla 10 yıl düzenli takip edilen 72 hasta çalışmaya alındı. Katılımcıların demografik özellikleri, öz ve soygeçmiş bilgileri, fizik muayene bulguları, komorbiditeleri, izlem ve beslenmeye uyumu, egzersiz alışkanlıkları kullanılan tedaviler retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Olguların başvuruda ortalama yaşı 9,6 yıl (±1,7), %69,4'ü kızdı. Ortalama ağırlıkları 55,6 (±15,2) kg, vücut kitle indeksi (VKİ) standart derivasyon skoru (SDS) +2,55(±0,43) idi. 39'unda (%54,2) evre 1, 23'ünde (%31,9) evre 2, 10' unda (%13,9) evre 3 obezite saptandı. Başvuruda VKİ SDS ve obezite evresi cinsiyete göre fark göstermedi. Tek izlem hariç diğer tüm izlemlerde insülin direnci (IR) olanların VKİ SDS'sinin ortalama değeri IR olmayanlardan anlamlı olarak daha yüksekti (p=0,008, 6.ay=0,047, 5.yıl=
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity has emerged as a significant public health issue worldwide. Lifestyle interventions based on family involvement, including diet changes and increased physical activity, are the cornerstone of weight management in children. A gradual approach to weight management is recommended, taking into account the child's age, the severity of obesity, and the presence of obesity-related comorbidities in determining the initial stage of treatment. This study aimed to evaluate the factors contributing to obesity at presentation, weight loss management, and the assessment of comorbidities resulting from weight gain in children with exogenous obesity. Materials and Methods: Seventy-two children diagnosed with obesity who were regularly followed up for 10 years at the Department of Pediatric Endocrinology and Diabetes, Ege University School of Medicine, were included in this study. The participants's demographic characteristics, personal and family history, physical examination findings, comorbidities, laboratory results, adherence to follow-up and nutrition, and treatments used were retrospectively evaluated. Results: The mean age of the cases at presentation was 9.6 years (±1.7), 69.4% female. Mean weight at presentation was 55.6 kg (±15.2), and BMI SDS was +2.55 (±0.43). Stage 1 obesity was found in 39 (54.2%) cases, stage 2 in 23 (31.9%) cases, and stage 3 in 10 (13.9%) cases at presentation. There was no significant difference in BMI SDS and obesity stage at presentation based on gender. Except for a single follow-up, the average BMI SDS of those with insulin resistance was significantly higher than those without insulin resistance in all other follow-ups (p=0.008, 6 months=0.047, 5 years=