Bitkisel yağların KMnO4 ortamında visinal diollenmesi ile elde edilen poliollerden poliüretan üretimi
Production of polyurethane from polyols obtained by vicynal diol of vegetable oils in KMnO4
- Tez No: 815391
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN BOZAN, DOÇ. DR. ÖMER SUAT TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, tek kademede KMnO4 eşliğinde bitkisel yağlardan (hint yağı, pamuk yağı ve aspir yağı) ve alg yağından visinal diolleme reaksiyonu ile doymamış yağ asitlerinin çifte bağ yapılarına hidroksil uç bağlanmaya çalışılmıştır. Visinal diolleme işleminde zamani sıcaklık ve KMnO4 miktarının reaksiyon farklı zaman, sıcaklık ve KMnO4 miktarlarında çalışılmıştır. Elde edilen numunelerin C=C çift bağ yapıları UVspektrometre, hidroksil değerleri titrasyon ve kimyasal yapıları Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ile analiz edilmiştir. Hint yağı, aspir yağı, pamuk yağı ve alg yağından elde edilen poliollerin hidroıksil sayıları sırasıyla 255, 278, 75 ve 256 mg KOH/g olarak bulunmuştur. Aspir yağı diolleme reaksiyonu %73,3, Alg yağı diolleme reaksiyonu %83, Hint yağı diolleme reaksiyonu %71 ve Pamuk yağı diolleme reaksiyonu %47 verim ile gerçekleşmiştir. Elde edilen poliüretanların mekanik özelliklerinin ticari biyopoliollere yakın değerler taşıdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the binding of hydroxyl end groups to the structures of unsaturated fatty acids was attempted in a one-step process from vegetable oils (castor oil, cottonseed oil, and safflower oil) and algae oil in the presence of KMnO4 by a vicinal dihydroxylation reaction. Vicinal diol treatment was studied at different times, temperatures and amounts of KMnO4. The C=C double bond structures of the obtained samples were analyzed by UV spectrometry, the hydroxyl values by titration and the chemical structures by Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR). The hydroxyl numbers of the polyols obtained from castor oil, safflower oil, cottonseed oil, and algae oil were 255, 278, 75, and 256 mg KOH/g, respectively. The yields of the dihydroxylation reaction were 73.3%, 83%, 71% and 47% for safflower oil, algae oil, castor oil and cottonseed oil, respectively. The mechanical properties of the obtained polyurethanes were similar to those of commercial biopolyols.