Zinnur Mansurov'un 'Ikě Yıglav' adlı şiir kitabı üzerine bir dil incelemesi (Giriş-inceleme-metin-dizin)
A grammatical study on Zinnur Mansurov's poem book entitled 'Ikě Yiglav' (Introduction-review-texts-index)
  1. Tez No: 815409
  2. Yazar: SELMİ DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Yaptığımız çalışmanın amacı gazetecilik ve şairlik gibi özellikleri olan Zinnur Mansurov'u İkě Yıġlav manzumesi esasında tanıtmaya çalışmaktır. Hem edebiyat alanında hem de gazetecilik faaliyetleriyle birçok başarı elde etmiş olan şairimizin eserleri bazı dillere çevrilse de bu manzumesi çevrilmemiştir. Pek çok ödül ve unvan kazanan Mansurov, 2009'da Abdullah Tukay Tataristan Cumhuriyeti Devlet Ödülüne de layık görülmüştür. Yaşadığı zorluklar ve esaretle Tatar tarihinin kadın hükümdarı Süyünbike'yi konu edinen şair, oldukça lirik bir anlatımla 2003 yılında Cereḫetlě Yörek Cılıraḳ kitabında İkě Yıġlav adlı şiirine yer vermiştir. Bu şiir üzerindeki çalışmamız; giriş, inceleme, metin, dizin ve sonuç adlı beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde şairin hayatı, eserleri ve ödülleri ile ilgili kısaca bilgi verilmiştir. İnceleme bölümünde şekil bilgisi yönünden metinden örneklerle bir dil incelemesi yapılmıştır. Metin bölümünde, şiirin 2003 yılındaki ilk hali esas alınarak transkripsiyon ve Türkiye Türkçesine aktarma yer almaktadır. Dizin bölümünde manzumede geçen kelimeleri içeren genel bir gramatikal dizin ve özel ad dizini oluşturulmuştur. Sonuç bölümünde de çalışmamızın sonunda elde ettiğimiz bilgiler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study on Zinnur Mansurov's poem“İkě Yıġlav”is to try to introduce Mansurov as a poet and journalist. Although the works of the poet, who had many successes both in the field of literature and with his journalism activities, were translated into some languages, this poem was not translated. Mansurov, who won many awards and titles, was also awarded the“Abdullah Tukay State Award of the Republic of Tatarstan”in 2009. The poet, who approaches with Süyünbike, the female ruler of Tatar history with her difficulties and captivity, included her poem“İkě Yıġlav”in her book“Cereḫetlě Yörek Cıraḳ”in 2003 with a very lyrical expression. Our work on this poem consists of five parts: introduction, review, text, index and conclusion. In the introduction, brief information about the poet's life, works and awards is given. In the analysis section, a language analysis was made with examples from the text in terms of morphology. In the text section, based on the original version of the poem in 2003, there is a transcription and Turkish translation based on the text published in 2003. In the index section, a general index containing the words in the text and a separate index containing proper names were created. In the conclusion part, the information we obtained at the end of our study is presented.