Bazı pestisitlerin modifiye karbon-temelli elektrotlar üzerinde voltametrik yöntemle elektroanalitik incelenmesi
Electroanalytic investigation of some pesticides by voltammetric methods at modified carbon-based electrodes
- Tez No: 815416
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHRE ŞENTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Pestisitler (tarımsal ilaçlar), günümüz dünyasının çevre kirliliğine neden olan temel etmenlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, herhangi bir örnekteki pestisitlerin hızlı, kolay, kesin ve doğru bir şekilde izlenmesine yönelik yeni analitik yöntemlere giderek artan bir gereksinim vardır. Bu çalışmada, pestisitlerin 'karbamatlı insektisit' alt grubunda yer alan Propoksur′un etkin bir elektrokimyasal tayini sunulmuştur. Bu amaçla, katyonik sürfaktan setiltrimetilamonyum bromür (CTAB), camımsı karbon (GC) elektrotunun yüzeyine elektropolimerizasyon yoluyla modifiye edilerek poli(CTAB)/GC elektrotu tasarlanmıştır. Propoksur molekülünün bu modifiye elektrot ile kaydedilen elektrokimyasal sinyali, destek elektroliti çözeltisinde yer alan anyonik sürfaktan sodyum lauril sülfat (sodyum dodesil sülfat, SDS) varlığında önemli ölçüde artmıştır. Propoksur, kare-dalga voltametrisi (SWV) tekniği kullanılarak fosfat tamponu (pH 2.5) + 7×10-4 M SDS içeren çözeltilerde +1.46 V (Ag/AgCl′e karşı) gerilim değerinde iyi belirlenmiş voltametrik bir yanıt vermiştir. Bu işlem Propoksur′u 1.5×10-8 - 2×10-7 M (0.0031 - 0.042 μg mL-1) ve 2×10-7 - 1×10-4 M (0.042 - 20.93 μg mL-1) olmak üzere iki doğrusal segmentli derişim aralığında tayin etmek için kullanılabilir. Gözlenebilirlik sınırı (LOD) değerleri kalibrasyon grafiğinin ilk segmenti için 4.2×10-9 M (0.88 μg L-1) ve ikinci segmenti için 5.7×10-8 M (11.93 μg L-1) olarak bulunmuştur. Önerilen voltametrik yöntemin performansı, musluk suyu ve meyve suyu örneklerinde incelenmiştir. Propoksur′un elektrokimyasal özelliklerinin ve voltametrik yöntemle tayininin SDS birlikteliği ile poli(CTAB)/GC elektrotu üzerinde ayrıntılı olarak incelendiği yeni ve kapsamlı bir çalışmanın ilk kez kaynakçaya kazandırılacak olması bu tezin temel özgünlüğünü oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Pesticides (agricultural drugs) are accepted as one of the main factors causing environmental pollution in today's world. Therefore, there is a growing need for new analytical methods for rapid, easy, precise and accurate monitoring of pesticides in any sample. In this study, it was offered an effective electrochemical determination of Propoxur, which is in the 'carbamate insecticide' subgroup of pesticides. For this purpose, cationic surfactant cetyltrimethylammonium bromide (CTAB) was modified through electropolymerization onto the surface of glassy carbon (GC) electrode to design poly(CTAB)/GC electrode. Electrochemical signal of Propoxur molecule recorded at this modified electrode was significantly enhanced in supporting electrolyte containing anionic surfactant sodium lauryl sulfate (sodium dodecyl sulfate, SDS). Using square-wave voltammetry (SWV), Propoxur yielded a well-defined voltammetric response in phosphate buffer (pH 2.5) + 7×10-4 M SDS at +1.46 V (vs. Ag/AgCl) The process could be used to determine Propoxur in the concentration range with two linear segments of 1.5×10-8 - 2×10-7 M (0.0031 - 0.042 μg mL-1) and 2×10-7 - 1×10-4 M (0.042 - 20.93 μg mL-1). The limit of detection (LOD) values were found to be 4.2×10-9 M (0.88 μg L-1) and 5.7×10-8 M (11.93 μg L-1) for the first and second segments of calibration graph, respectively. The performance of the proposed voltammetric method was investigated in tap water and fruit juice samples. The main originality of this thesis will be the fact that a new and comprehensive study, in which the electrochemical properties of Propoxur and its determination by voltammetric method on the poly(CTAB)/GC in cooperation with SDS are examined in detail, will be included in the literature for the first time.