Uluslararası öğrencilerin sosyal ortamlardaki bireysel Türkçe öğrenme stratejileri
Individual Turkish learning strategies of international students in social environments
- Tez No: 815430
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE USLU ÜSTTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Yabancı bir dil öğrenirken sıklıkla karşılaşılan“anlıyorum ama konuşamıyorum”şikâyeti, dil öğrenmede konuşma becerisinin önemini açıkça ortaya koymaktadır. Bu bağlamda Türkiye'ye eğitim için gelen uluslararası öğrencilerin ilk hedefi Türkçeyi C2 düzeyinde konuşabilmektir. Bu çalışmanın amacı, öğrencilerin kişisel, eğitsel, kamusal ve mesleki dil kullanım alanlarındaki sosyal ortamlarını belirlemek ve bu ortamlara bağlı belli eylem ve durumlara karşı ifadeleri toplayarak bireysel öğrenme stratejilerini tespit etmektir. Araştırmanın modeli betimsel düzeyde yapılmış bir tarama çalışmasıdır. Çalışmada uzman görüşü alınarak oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu Türkiye'de öğrenimini sürdüren yabancı uyruklu 28 katılımcıya uygulanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Katılımcıların %57'si sosyal ortamlarda bulunduklarında, Türkçe konuşma becerilerinin geliştiğine değinmiştir. Bu sosyal ortamlarda sıkça kullanılan kalıp sözleri (iletişimsel dil işlevlerini) öğrenerek Türk kültürüne uygun bağlamlarda kullanabilmeleri, iletişimsel yetinin kazanımını desteklemiştir. Öğrencilerin Türkçe konuşurken kaygı duydukları ortamlar ve kaygı duyma nedenleri saptanmış, Türkçe konuşma sırasında kaygılarını gidermek için kullandıkları stratejilere ulaşılmıştır. Son olarak öğrencilerin; sözvarlığını geliştirmek için sözcük defteri tutma, konuşma gruplarına katılma, ana dili Türkçe olan arkadaşlarına soru sorma, kültürel etkinliklere katılma, dizi/film izleme gibi Türkçe konuşma becerisini geliştiren bireysel stratejileri kullandıkları görülmüştür. Bu sonuçlardan hareketle öğrencilere, öğretmenlere, program ve materyallere yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The complaint“I understand but I cannot speak”, which is frequently encountered while learning a foreign language, clearly reveals the importance of speaking skills in language learning. In this context, the first goal of international students coming to Turkey for education is to be able to speak Turkish at C2 level. The aim of this study is to determine students' social environments in personal, educational, public and professional language usage areas and to determine individual learning strategies by collecting statements against certain actions and situations related to these environments. The model of the research is a descriptive survey study. In the study, the semi-structured interview form, which was created by taking expert opinion, was applied to 28 foreign nationals studying in Turkey. The obtained data were analyzed by content analysis method. 57% of the participants mentioned that their Turkish speaking skills improved when they were in social environments. The ability to learn the common phrases (communicative language functions) used in these social environments and use them in contexts suitable for Turkish culture supported the acquisition of communicative competence. The environments in which the students are anxious while speaking Turkish and the reasons for their anxiety have been determined, and the strategies they use to relieve their anxiety while speaking Turkish have been reached. Finally, students; It has been observed that they use individual strategies that improve Turkish speaking skills such as keeping a vocabulary notebook, participating in conversation groups, asking questions to their native Turkish speaking friends, participating in cultural activities, watching TV series/films to improve their vocabulary. Based on these results, suggestions were made for students, teachers, programs and materials