الطلاق أنواعه وأسبابه وطرق علاجه من منظور القرآن الكريم والسنة النبوية دراسة موضوعية
Talak, türleri, sebepleri ve Kur'an ve sünnet perspektifinden çözüm yolları: Objektif bir çalışma / The divorce, its types, reasons, and methods of treatment from the perspective of the Holy Quran and the Prophetic sunnah: An objective study
  1. Tez No: 815445
  2. Yazar: SAHBAA GHANIM YAS AL-JUMAILI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HOSSAM MOUSSA MOHAMED SHOUSHA HOSSAM MOUSSA MOHAMED SHOUSHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma, talak (boşama), onun çeşitlerini, sebeplerini ve çözüm yöntemlerini Kur'an-ı Kerim ve Peygamberimizin Sünneti ışığında açıklamayı hedeflemektedir. Birinci bölümde talakın tanımı, çeşitleri ve delilleri, ikinci bölümde boşanmanın kadın veya erkekten kaynaklanan sebepleri, üçüncü bölümde ise boşanma öncesinde, sırasında ve sonrasında aile için Kuran'ın rehberliği konusu ele alınmıştır. Araştırma problemi, boşanma vakalarına neden olan aileyi etkileyen güncel sorunlara odaklanan yeterli çalışmanın olmaması ile boşanmanın zikredilen üç aşaması için Kur'an eksenli yol gösterici çalışmalarının bulunmamasıdır. Dolayısıyla çalışmanın önemi de tam olarak burada, yani boşanmanın en önemli nedenlerini bilmek ve onlara yönelik çözümler geliştirmeyi amaçlamakta ortaya çıkmaktadır. Araştırmada bu, Kur'an'ın direktiflerine, nebevi sünnet kaynaklı metinlere ve bunlardaki aile fıkhının maksat ve gayelerine ittiba suretiyle yapılmaktadır. Bunu gerçekleştirebilmek adına yazar, talak ayetlerini ve bu ayetlerdeki müfessirlerin sözlerini elde edebilmek için hem betimleyici hem de tümevarımcı metotları, ardından da toplanan ayetlerin detaylarını, analizini ve tasniflerini ortaya koyabilmek için betimleyici analitik metodu kullanmıştır. Bu sayede araştırma, Kur'an-ı Kerim'de boşanma ayetleri, sebepleri ve çözümleri hakkında kapsamlı ve açıklayıcı bir çalışmaya olan ihtiyaç şeklinde ifade edilebilecek araştırma boşluğunu ve yazarın incelediği önceki çalışmaların konuyu bir bütün halinde ele almayıp yalnızca parçalar halinde bazı bölümlerinin çeşitli araştırmalara dahil edilmesi noktasındaki araştırma açığını kapatmaktadır. Yazarın ulaştığı en önemli sonuçlar şu şekilde sıralanabilir: Boşanma konusunda Kur'an'ın getirdiği çözümlerden biri boşanmanın vuku bulması durumunda kadının bulunduğu evinden çıkarılmamasıdır. Boşanmanın en önemli nedenlerinden biri acele ile bir karara varmaktır. İslam, boşanmayı tam anlamıyla vuku bulması için bir değil üç talak şeklinde sunmuştur ki bununla boşanma kararından cayabilmeleri noktasında eşlere yeterli fırsatı vermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to clarify divorce, its types, causes, and methods of treatment from the perspective of the Quran and the Prophet's teachings. In the first chapter, I discussed the definition of divorce, its types, and supporting evidence. In the second chapter, I addressed the reasons for divorce, whether they are attributed to the husband or the wife. In the third chapter, I discussed the Quranic guidance for families before, during, and after divorce. The problem with this research lies in the lack of sufficient studies that focus on modern and new problems affecting families, leading to divorce. Additionally, there is a lack of Quranic guidance studies for the three stages of divorce. And this is where the importance of research comes in, aiming to understand the main causes of divorce and provide solutions for them, through following Quranic guidelines, the texts of the Prophet's Sunnah, and the purposes of family jurisprudence in them. The researcher relied on both the descriptive-inductive approach to trace the verses of divorce and the interpretations of scholars in them, and then the descriptive-analytical approach to clarify the details and analyze the collected verses and categorize them. This fills the research gap represented by the need for a comprehensive interpretive study of the verses of divorce, their causes, and their treatment in the Quran. It also fills the research gap represented by the fact that previous studies reviewed by the researcher did not fully address the topic in one study, as it was only included as a partial aspect within different research papers. The researcher's main conclusions are as follows: One of the Quranic treatments for divorce is not to evict the wife from the marital home during divorce. Another conclusion is that rushing to decide is one of the main causes of divorce. It is also concluded that Islam has made divorce three times before it takes effect, not just once, to give both spouses sufficient opportunity to reconsider the decision of divorce.