Kafa tabanı osteomyeliti olan hastalarda antimikrobiyal tedaviyi etkileyen faktörler
  1. Tez No: 815444
  2. Yazar: FARIDA AHMADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKOVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmamızda 2012-2021 yılları arasında Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji ve Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dallarına başvurarak, osteomiyelit tanısı konulan (ICD kodu M86) 545 hastanın dosyası incelendi. Bunlar içinde KTO tanısı olan ve yeterli verinin sağlanabildiği 43 hasta çalışmaya dahil edildi. İncelenen hastalarda radyolojik veya klinik iyileşmenin olması kriter olarak seçildi. Hastalar gerileme, stabil ve ilerleme olarak 3 grupta sınıflandırıldı; bu gruplarda demografik bilglieri, KTO tanısı açısından risk faktörü oluşturabilecek eşlik eden bulgu ve hastalıkları, tanı anında mevcut olan semptom ve bulguları, hastalık tanısı için uygulanan yöntemler, hastalık izleminde uygulanan yöntemler, tedavi yöntemi olarak cerrahi debridman yapılıp yapılmadığı, antibiyotik tedavi süresi, kraniyel sinir felci başta olmak üzere hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan komplikasyonlar ve mortalite sonuçları karşılaştırıldı. Çalışma hastalarının 8'i (%18.6) kadın, 35'i (%81,4) erkek olup, yaş ortalaması 60,9813,44 (yaş aralığı 23 ile 89) olarak saptandı. 38 hastada (%88,4) otit ve ilişkili bulgular (eksternal otit, otitis media, kolesteatom ) , 31 hastada (%72,1) tip 2 diabetes mellitus, 27 hastada (%62,8) hipertansiyon, 19 hastada (%44,2) kalp yetmezliği , 13 hastada (%30,2) kronik böbrek hasarı, 11 hastada (%25,6) malignite, 7 hastada (%16,3) pulmoner hastalık ve 5 hastada ( %11,6) immün yetmezlik mevcuttu. En sık saptanan semptom 41 hastada (%95,3) görülen baş ağrısı, 40 hastada (%93,0) kulak ağrısı olarak belirlendi. KTO tanılı hastalarda predispozan faktörleri değerlendirildiğinde 19 hastada (%44,2) otojenik kaynaklı nedenler, 12 hastada (%27.9) ise non-otojenik nedenler bulundu. Tedavi süresi gerileme grubunun %11.8'inde, stabil grubun %16.7'sinde, ilerleme grubunun %50.0'sinde bir ayın altındaydı ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardı (p0.05). Antibiyotik tedavisi tüm hastalar için majör tedavi süreci olsa da, cerrahi kombinasyon ağırlık göstermektedir. IV antibiyotiğin ağır klinik tablolarda daha etkili olduğu ya da kullanıldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, the files of 545 patients who were diagnosed with osteomyelitis (ICD code M86) by applying to the Infectious Diseases and Clinical Microbiology and Ear, Nose and Throat Diseases Departments between 2012-2021 were examined. Among these, 43 patients with a diagnosis of CTO and for whom sufficient data could be obtained were included in the study. Presence of radiological or clinical improvement in the patients examined was chosen as the criterion. Patients were classified into 3 groups as regression, stable and progression; demographic information in these groups, accompanying signs and diseases that may pose a risk factor for the diagnosis of CTO, symptoms and signs present at the time of diagnosis, methods applied for the diagnosis of the disease, methods used in the follow-up of the disease, whether surgical debridement is performed as a treatment method, duration of antibiotic treatment, cranial nerve Complications related to the disease, especially paralysis, and mortality results were compared. Eight (18.6%) of the study patients were female and 35 (81.4%) were male, (external otitis media, otitis media, cholesteatoma) in 38 patients (88.4%), type 2 diabetes mellitus in 31 patients (72.1%), hypertension in 27 patients (62.8%), 19 patients (44%) ,2) heart failure, 13 patients (30.2%) chronic kidney damage, 11 patients (25.6%) malignancy, 7 (16.3%) pulmonary disease, and 5 patients (11.6%) immunodeficiency. . The most common symptom was headache in 41 (95.3%) patients, and earache in 40 (93.0%) patients. When the predisposing factors were evaluated in patients with CTO, autogenic causes were found in 19 (44.2%) patients and non-autogenic causes were found in 12 (27.9%) patients. The duration of treatment was less than one month in 11.8% of the regression group, 16.7% of the stable group, and 50.0% of the progression group, and there was a statistically significant difference between the groups (p0.05). Although antibiotic therapy is the major treatment for all patients, the surgical combination is predominant. IV antibiotics seem to be more effective or used in severe clinical situations.