Büyükşehir belediye yönetimi, ilçe belediyeleri ile ilişkileri, sorunları ve çözüm önerileri
The Relations with the district municipalities, problems and solution proposes of the metropoliten municipality management
- Tez No: 81547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL MENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Büyükşehir belediyelerinin yapılanmalarında^ tarihsel gelişim, Türkiye'de Büyükşehir belediyelerinin yönetimleri ve ilçe belediyeleri ile olan ilişkileri sunulmuştur. Amaç, Türkiye'deki büyükşehir yönetim modelini ve bu modelin sorunlarını ortaya koyarak, dünyadan çeşitli örnekler yardımı ile çözüm bulmaktır. Bu sebeple de Londra, Paris ve Tokyo büyükşehir yönetimleri incelendi. Türkiye'de metropol alanlar şehirleşmenin bir sonucu olarak 1950'lerden sonra ortaya çıkmıştır. Geleneksel yerel yönetim yapımız, Büyükşehirlerle ortaya çıkan sorunları çözmede yetersiz kalmıştır. Sorunların çözümü için oluşturulan büyükşehirlerin, kuruluşlarında rasyonel kriterlerin gözardı edilmesi, ilçe belediyeleri ile yetki, görev ve kaynak dağılımındaki dengesizlikler sebebi ile kendileri sorunun bir parçası haline gelmişlerdir. Türkiye'deki büyükşehir uygulanmasında temel sorun; öncelikle büyükşehirlerin kurulmasında ortaya çıkmaktadır. Siyasal kaygılarla değil, uluslararası normlar, sosyal, ekonomik ve idari yapılar dikkate alınarak kurulmalıdır. Daha sonra kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde de ilçe belediyeleri ile aralarındaki görev, yetki ve kaynak dağılımı rasyonel bir şekilde yapılmalı, kamu hizmetleri hangi kademede daha etkin olarak yerine getirilebilecekse o kademe tarafından yerine getirildiğinde daha. etkin ve verimli bir yönetime kavuşulmuş olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study seeks to examine the historical baekground of Turkey's metropoliten municipalities their management and relations with district municipalities The aim of the study is to find solution by presenting some examples from the world for the problems Turkey's metropoliten municipalities faced. To this end, London, Paris and Tokyo metropoliten local Governments have been examined. In Turkey, metropoliten areas emerged after 1950s. Turkey's traditional local government structure wasn't successful for that areas. The fact that rational criteria wasn't taken into consideration during their establisment, their power duties and resource relationship with district municipalities has made them a part of the problem by itself. Main problem for metropoliten municipalities emerges during their foundation instead of political assessment, international rules, social, economic and administrative needs should be taken into consideration. For a mone effective and productive metropoliten municipality, principle of subsidiary and the relations with district municipalities in the meaning of power, duties and resources should be taken into consideration.