1580 sayılı Belediye Kanunu'na tabi belediyeler üzerinde uygulanan idari vesayet denetimi
The Supervision of central state on municipalities numbered 1580
  1. Tez No: 81546
  2. Yazar: ORHAN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Tezimiz iki bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümde, 1580 sayılı Kanun'a tabi belediyeler üzerinde uygulanan idari denetim genel esasları ile teorik olarak ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ise, bu belediyeler üzerinde uygulanan idari denetim fonksiyonel olarak ele alınmıştır. Belediyelerin mevzuat çerçevesinde işlem, eylem, organ, personel ve mali yönden denetlenmesi inceleme konusu yapılmış, aksayan yönler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Türkiye'de, belediyeler üzerinde ağır bir idari vesayet denetimi uygulanmakta olup, denetim organlarının çokluğu denetimde bürokrasiyi ve zaman kaybını artırmaktadır. Vesayet denetimi yerindelik açısından değil de, hukukilik açısından yapılmalı ve bu denetime halkın katılımını sağlayacak yeni düzenlemelere gidilmelidir. Belediyeler üzerinde uygulanan idari vesayet denetiminin temelini oluşturan başta 1580 sayılı Belediye Kanunu olmak üzere, konu ile ilgili diğer tüm kanunlar gözden geçirilerek günün şartlarına uygun hale getirilmelidir. ssss^*' 126
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study consisting of two parts seeks to examine the supervision of central state on municipalities adhered to act of municipalities. In the first part of the thesis, the framework of the supervision on municipalities is examined. In the second part, the supervision is examined functionally, especially the transactions, bodies, operations, staff and finance are issued. In Turkey, central state has a heavy supervision power on municipalities. Having too many supervision bodies cause heavy bureaucracy and increase in time loosing. The supervision of central state on municipalities should be not on time base of principle of“a priori”but“lex posteriori”and the participation of people for supervision showed be considered as essential. Some legislatives amendment should be mode especially in the numbered 1580 act of municipalities and the other acts related with municipalities and these acts should be convenient to recent conditions. 127