Türkiye'de yetiştirilen bazı ticari marul çeşitlerinin birbirleri ve yabani marul ile filogenetik akrabalıkları
Phylogenetic relationships between commercial lettuce cultivars grown in Turkey each other and with wild lettuce
- Tez No: 815472
- Danışmanlar: DOÇ. COŞKUN GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, piyasada satılan ticari marul çeşitleri“Parris Island, Leaf Green, Butterhead, Lollorosso, Yedikule, Endivyen, Bejo, Maritima”ile NCBI gen bankasından yabani marul (Lactuca virosa L.) ITS, ITS2 ve trnH-psbA gen bölgeleri sekansları karşılaştırılarak akrabalıkları ortaya konmuştur. Çalışma sonucunda 8 marul çeşidinin ITS, ITS2 ve trnH-psbA 1213bp sekansları elde edilerek tanıları yapılmıştır. Ayrıca bu türlerin kod adları ve bütün kodon pozisyon oranları belirlenmiştir. Bununla birlikte sekansı elde edilen çeşitlerin soy ağaçları çıkarılarak çeşitlerin filogenetik akrabalıkları belirlenmiştir. Yabani marula akrabalık olarak en yakın çeşit Maritima iken, Parris Island ata türe ve diğer çeşitlere en uzak akraba olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra çalışılan türlerde tür sınırının %0,1-0,9 arasında değiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, ITS, ITS2 and trnH, psbA gene regions of commercial lettuce cultivars“Parris island, Leaf Green, Butterhead, Lollorosso, Yedikule, Endiven, Bejo, Maritima”and wild lettuce (Lactuca virosa L.) from the NCBI gene bank were compared to reveal their relatedness. According to the results, ITS, ITS2 and trnH-psbA 1213bp sequences of 8 lettuce varieties were obtained and identified. In addition, the code names and all codon position ratios of these cultivars were determined. Besides, the phylogenetic relationships of the cultivars were determined by making the pedigrees of the cultivars whose sequences were obtained. Maritima was the closest related variety to wild species, while Parris Island was determined to be the outermost relative to the ancestor species and other varieties. On the other hand, it has been determined that the species limit varies between 0.1-0.9% in the studied cultivars.