Türkmen Dağı meralarının ekolojik alan tanımlama ve mera sağlık sınıflaması
Ecological site description and rangeland health classification of Türkmen Mountain rangelands
  1. Tez No: 815474
  2. Yazar: MUHAMMET İSLAM IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ERKOVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırma Türkmen Dağının Eskişehir Kütahya illeri sınırları içerisinde kalan meralarda yürütülmüştür. Türkmen Dağı meralarını temsil edecek konumdaki 22 farklı mera kesiminde ekolojik alan tanımlaması ve mera sağlık sınıflamaları yapılmıştır. Ekolojik alan tanımlamasında kullanılan 17 farklı indikatör ve elde edilen sağlık sınıflaması verileri ile Türkmendağı Meralarının haritaları üretilmiştir. Kullanılan indikatörler ayrı ayrı yorumlanmış, bitki örtüsü, toprak ve hidrolojik özelliklere etki eden indikatörler gruplandırılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak mera alanlarının değişken bir yapı gösterdiği, çok iyi, iyi, orta, zayıf ve çok zayıf durumdaki alanlar için mevcut durumu koruyarak bitki örtüsü, toprak ve hidrolojik özellikleri geliştirmek için uygun mera yönetimı ve mera ıslahı planlarının yapılması gerektiğine vurgu yapılmıştır. Bunun yanı sıra mera yönetim uygulamalarının etkilerinin belirlenmesi ve meraların izlenmesi için uygulamaların geliştirilmesine ihtiyaç olduğuna dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out at the rangelands of Türkmen Mountain that located within the borders of Eskişehir Kütahya provinces. Ecological site description and rangeland health classification of 22 different rangelands, which could represent Turkmen Mountain Rangeland, were defined. Mapping was completed by using 17 different indicators of ecological site description and rangeland health class data. The indicators used were interpreted separately, and the indicators affecting vegetation, soil and hydrological characteristics were grouped and evaluated. It was determined that rangeland management improvement have crucial importance to improve vegetation, soil, and hydrological characteristics by preserving the current situation for the areas in very good, good, medium, weak and very weak conditions . In addition, it was pointed out that there is a need to develop applications to determine the effects of rangeland management practices and to monitor rangelands.